Jakie konto najlepsze dla obieżyświata?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wakacje.01.400x267Bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów stały się już standardowym elementem bankowej oferty. W przypadku operacji wykonywanych poza granicami kraju sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Większość posiadaczy kont osobistych musi płacić dość wysoką prowizję za pobranie gotówki z zagranicznego urządzenia. Na szczęście banki oferują też ROR-y z opcją darmowych wypłat, która obowiązuje w każdym punkcie globu. Przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego eksperci eBroker.pl dokładnie przeanalizowali takie konta...

Za darmowe bankomaty nie zawsze trzeba słono płacić

Konta zapewniające bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów często są przeznaczone dla najbardziej zamożnych klientów. Przeciętny Polak raczej nie zaakceptuje wysokich kosztów obsługi takich rachunków. Dlatego analitycy największej porównywarki finansowej uwzględnili tylko ROR-y z kartą debetową, w przypadku których suma miesięcznych opłat (bezwarunkowych i warunkowych) nie przekracza 20 zł. Warto dodać, że konta zaprezentowane w poniższej tabeli zawsze zapewniają bezprowizyjną wypłatę gotówki z zagranicznych bankomatów. Zerowe stawki za taką operację nie zależą od sieci bankomatowej lub dodatkowych warunków (np. miesięcznego wpływu na konto).

W grupie analizowanych produktów na szczególne wyróżnienie zasługują trzy rachunki. Pierwszy z nich to Konto Rozsądne, które dodatkowo zapewnia trzyprocentowy zwrot za zakupy opłacone kartą debetową. Nowi klienci Alior Banku powinni zwrócić uwagę na debiutujące Konto Wyższej Jakości. Posiadacze tego rachunku przez pięć kolejnych lat mogą uniknąć jakichkolwiek opłat i prowizji (patrz poniższe zestawienie). Dla osób, które poszukują zupełnie darmowego ROR-u ciekawą propozycję ma T-Mobile Usługi Bankowe. ROR oferowany przez ten bank wyróżnia się brakiem miesięcznych opłat. Jego użytkownicy, którzy podpisali umowę z T-Mobile dodatkowo mogą zarobić nawet 500 zł w ramach zwrotu za zakupy lub comiesięcznych premii (patrz poniższa tabela).
140622.konta.osobiste.01.1319x1439

Uwaga: prowizja to nie jedyny koszt zagranicznej wypłaty

W kontekście wypłat z zagranicznych bankomatów warto wspomnieć o kosztach przewalutowania. Musi je ponieść nawet turysta, który wybrał konto zapewniające bezprowizyjne wypłaty poza granicami kraju. Koszty związane z przewalutowaniem stanowią dodatkowy zysk dla banku, który  powiększa kurs wymiany o swoją marzę (tzw. spread). Naliczenia spreadu można uniknąć, jeżeli konto jest prowadzone w walucie obsługiwanej przez zagraniczny bankomat. Polscy turyści, którzy chcą otworzyć taki rachunek w EUR, USD, GBP lub CHF powinni zwrócić uwagę na tabelę opłat i prowizji. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie konta walutowe zapewniają bezprowizyjne wypłaty z zagranicznych bankomatów.

Andrzej Prajsnar
Ekspert eBroker.pl