Jakich mieszkań szukają Polacy?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Na rynku nieruchomości dostępnych jest coraz więcej mieszkań - zarówno tych oferowanych przez deweloperów, jak i z rynku wtórnego. Największym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin i młodych małżeństw, cieszą się mieszkania dwu- lub trzypokojowe. Single, przy wyborze mieszkania, biorą przede wszystkim pod uwagę jego cenę oraz lokalizację.

Według danych GUS, na statystycznego właściciela nieruchomości przypada 26 mkw. Kupując mieszkanie, Polacy zwracają uwagę na takie czynniki, jak: cena, lokalizacja, rozkład, piętro, a także udogodnienia, takie jak winda. Dla potencjalnych właścicieli ważne są także całkowite koszty inwestycji, na które składa się nie tylko cena zakupu, ale również koszty koniecznego remontu czy wykończenia oraz opłaty związane z transakcją (podatek PCC, taksa notarialna itp.). Muszą one korelować z kwotą, którą dysponują na starcie oraz akceptowalnym poziomem miesięcznych obciążeń, jeśli będą korzystać z kredytu bankowego. Predyspozycje nabywców, w zależności od wieku czy sytuacji życiowej, są jednak różne. O potrzebach mieszkaniowych Polaków opowiada Agata Stradomska, Manager ds. Marketingu i Szkoleń RE/MAX Polska, należącej do globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX.

Przedmieścia nie dla singla

Single poszukujący własnego mieszkania to najczęściej osoby w przedziale wiekowym 25-35 lat. Zazwyczaj są dopiero na początku swojej kariery zawodowej, a w zakupie mieszkania finansowo pomagają im rodzice. Najczęściej poszukują oni lokali samodzielnych, zwykle decydują się na kawalerki bądź dwupokojowe mieszkania, ale o niewielkim metrażu. Najważniejszym czynnikiem wyboru jest dla nich cena i lokalizacja. Zwracają też uwagę na dostęp do środków komunikacji miejskiej, ośrodków rozrywki, a także odległość od zaplecza handlowo-usługowego. Mieszkań o podobnych parametrach poszukują także młode małżeństwa, które przeprowadzają się do swojego pierwszego samodzielnego lokum.

Trzy pokoje dla rodzin

Małżeństwa z dziećmi mają większe wymagania mieszkaniowe. Wybierając „własny kąt”, najczęściej decydują się na mieszkania trzypokojowe. Wśród tej grupy, największym zainteresowaniem cieszą się lokale mające ponad 50 mkw. Rodziny, które mają minimum jedno dziecko zwracają szczególną uwagę na odległość od terenów zielonych – parków i lasów, a także miejsc rozrywki dla dzieci, takich jak place zabaw. Bardziej wartościowe dla rodziców są te lokalizacje, w pobliżu których znajduje się przedszkole lub szkoła. Biorąc pod uwagę popularność ofert publikowanych na portalach ogłoszeniowych, z dużo mniejszym zainteresowaniem spotykają się mieszkania czteropokojowe – tylko co 15 osoba rozważa kupno takiej nieruchomości.

Piętro ma znaczenie

Największą popularnością wśród wszystkich kupujących cieszą się mieszkania zlokalizowane na piętrach pośrednich. Według statystyk, Polacy szczególnie chętnie wybierają lokale na czwartym lub piątym piętrze. Częściej pomijane są te na parterze oraz tzw. mieszkania w chmurach, czyli na ostatnich piętrach budynków. W przypadku parteru konsumenci obawiają się potencjalnych kradzieży, zwracają także uwagę na ograniczoną prywatność, ponieważ każda osoba, która przechodzi obok takiego lokalu z łatwością może zobaczyć co się dzieje w środku. Ich zaletą jest jednak to, że zazwyczaj można je kupić w atrakcyjniejszej cenie. O wiele więcej plusów ma mieszkanie w chmurach. W takim lokalu będzie nie tylko więcej światła, ale także ładniejsze widoki. Minusy pojawiają się w przypadku awarii windy lub ewakuacji budynku.

Każdy z potencjalnych klientów ma inne preferencje przy zakupie mieszkania. Jednak bez wątpienia wszyscy najwięcej uwagi przykładają do ceny danej nieruchomości. Szczególnie, jeśli do jej kupna konieczne będzie zaciągnięcie kredytu na kilkadziesiąt lat.

Agata Stradomska
Manager ds. Marketingu i Szkoleń
RE/MAX Polska