Jak założyć firmę przez internet?

Jak założyć firmę przez internet?
Fot. stock.adobe.com/Tierney
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Planujesz start z własnym biznesem, ale obawiasz się nadmiaru formalnoœci? Droga do realizacji tego celu nie musi być długa i skomplikowana. Wiesz, że firmę możesz założyć przez Internet? Dzięki Profilowi Zaufanemu to bardzo proste.

Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy zarejestrowanie jej w #CEIDG #ProfilZaufany

Gov.pl – to miejsce, od którego warto zacząć przygodę z własną firmą.

– Stale pracujemy nad rozwojem tego portalu. Cz궜ć adresowana przedsiębiorcom, obok obywatel.gov.pl, to jedna z jego kluczowych częœci – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jedno kliknięcie i już wiesz, jak założyć jednoosobową działalnośœć gospodarczą przez Internet.

Czyli jak?

Do założenia jednoosobowej działalnośœci gospodarczej wystarczy zarejestrowanie jej w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalnoœści Gospodarczej (CEIDG). Jak to zrobić?

Jeœli masz przygotowane wszystkie potrzebne informacje, nie musisz wychodzić z domu, żeby założyć swoją firmę. Wystarczy tylko włączyć komputer i wszystkie formalnoœci załatwić przez Internet. Bez trudu sobie z tym poradzisz. Złożenie wniosku nic nie kosztuje. Jak to zrobić?

WejdŸź na stronę firma.gov.pl lub ceidg.gov.pl.

W prawym górnym rogu witryny kliknij „zaloguj”, a następnie „załóż nowe konto przedsiębiorcy”.  Dane z konta zostaną automatycznie zaciągnięte do wniosku.

Okreśœl sposób weryfikacji tożsamoœci – najlepszy to Profil Zaufany.

Wypełnij elektroniczny wniosek – na stronie znajdziesz prosty przewodnik oraz pytania pomocnicze.

Wyœślij wniosek. Potwierdzenie jego złożenia otrzymasz na podany adres e-mail.

W ciągu jednego dnia roboczego dane firmy zostaną wpisane do CEIDG, dzięki czemu będziesz mógł rozpocząć działalnośœć. Zostaną również automatycznie przekazane do ZUS/KRUS, Urzędu Skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego.

Zaufaj Profilowi Zaufanemu

– Profil Zaufany, który służy do weryfikacji tożsamoœci w Internecie, umożliwia załatwienie wielu spraw administracyjnych online, bez koniecznośœci wizyty w urzędzie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą dopełnić niezbędnych formalnoœci z poziomu domowego fotela czy kanapy. Nie ma potrzeby drukowania, podpisywania i skanowania dokumentów – wystarczy zatwierdzić je Profilem Zaufanym. Założenie Profilu Zaufanego nic nie kosztuje, a przy tym jest bardzo proste. Można to zrobić m.in. za poœpośrednictwem bankowoœci elektronicznej – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

SprawdźŸ, jak założyć Profil Zaufany.

Podpisz Podpisywarką

Profil Zaufany to pomocne narzędzie pracy każdego przedsiębiorcy, przede wszystkim w kontaktach z administracją publiczną. Stale pracujemy nad tym, aby móc go wykorzystywać w możliwie największej liczbie spraw. To tak narodziła się nasza nowa e-usługa – Podpisz dokument elektronicznie. W skrócie nazywamy ją – „Podpisywarką”. Dzięki niej zarówno Ty, jak i Twoi np. wspólnicy, podpiszecie elektronicznie dowolne pismo. Uwaga! Nie musicie mieć płatnego podpisu kwalifikowanego. To rewolucja!

To szczególnie ważne dla organizacji takich jak np. stowarzyszenia, czy inne organizacje pozarządowe, które do końca marca, drogą elektroniczną powinny złożyć sprawozdania finansowe.

Dzięki Podpisywarce możesz też sprawdzić, czy inne osoby prawidłowo podpisały już dokument, który wysłały Ci np. mailem, a także zobaczyć podpisane już przez nie dokumenty. SprawdŸź, jak działa Podpisywarka.

Poszukujesz dodatkowych informacji o prowadzeniu działalnośœci gospodarczej?

WejdŸź na  www.biznes.gov.pl To serwis Ministerstwa Przedsiębiorczoœci i Technologii przeznaczony dla osób zamierzających rozpocząć i prowadzących działalnośćœ gospodarczą. Celem portalu jest pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalnoœści oraz uproszczenie formalnoœci niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy. Portal oferuje przedsiębiorcom już ponad 300 usług do załatwienia wyłącznie online. Dzięki temu bez wychodzenia z domu lub biura można uzyskać m.in. kwalifikacje w danych zawodach i zezwolenia w poszczególnych branżach. Na portalu dostępnych jest ponad 200 aktualizowanych na bieżąco poradników dla przedsiębiorców, 1000 opisów procedur oraz 500 artykułów o tym jak prowadzić biznes.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji