Jak zaciągamy kredyty – indywidualnie czy z partnerem?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Kredyt to wygodne, a czasem wręcz jedyne rozwiązanie umożliwiające niezbędny zakup np. mieszkania. Dlatego dosyć chętnie korzystamy z różnych form kredytowania. Jakich kredytów jest więcej - tych zaciąganych indywidualne czy może wspólnie z partnerem? Firma Lindorff SA sprawdziła to w swoim najnowszym badaniu "Finansowe zwyczaje Polaków"1. Oto wyniki.

Lubimy samodzielność

Jak wynika z badania, zrealizowanego na zlecenie firmy Lindorff, aż 60% ankietowanych, którzy mają lub w przeszłości posiadali zobowiązania w postaci kredytu, czy pożyczki, wskazało, że miały one charakter indywidualny. Tylko co czwarty badany deklaruje, że wszystkie swoje kredyty dzielił z partnerem czy współmałżonkiem, natomiast 13% osób ma część zobowiązań zaciągniętych indywidualnie, a część wspólnie z drugą połówką.

160428.Lindorff.01

Niezależny mężczyzna?
Z raportu wynika także, że to przede wszystkim mężczyźni byli lub nadal są posiadaczami kredytu/pożyczki o charakterze indywidualnym. Głównie są to osoby z największych miast Polski oraz bezdzietne. Można wnioskować, że ma to związek z wyższymi zarobkami mężczyzn w porównaniu do dochodów kobiet, dzięki którym mogą być bardziej niezależni i pozwolić sobie na samodzielne zaciągnięcie oraz spłacanie zobowiązania.

Rodzaje zobowiązań a współkredytowanie
Jak pokazują badania, Polacy częściej korzystają z kredytów/pożyczek gotówkowych niż z innych rodzajów finansowania, w szczególności wtedy, gdy były one zaciągnięte samodzielnie (76%). Popularna jest także pożyczka prywatna (pieniądze pożyczone od rodziny, czy znajomych), której „właścicielem” jest samodzielnie co 4. osoba. Tyle samo osób zaciąga kredyt na samochód indywidualnie, ile razem ze współmałżonkiem (12% samodzielnie kredytujący zakup samochodu i również 12% – razem z partnerem).

160428.Lindorff.02

Jeśli natomiast weźmiemy pod lupę kredyt hipoteczny, to aż 46% ankietowanych zaciąga go wspólnie z partnerem czy współmałżonkiem, a tylko 8% to kredytobiorcy indywidualni. Ma to związek z tym, że banki przy tego typu wieloletnich kredytach, dla lepszego zabezpieczenia lub z uwagi na wspólnotę majątkową, wymagają współkredytowania.

1 Raport „Finansowe zwyczaje Polaków”, zrealizowany na zlecenie firmy Lindorff SA, kwiecień 2016 r. Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii, N=458, osoby w wieku 25-50 lat.

Źródło: Lindorff S.A.