Jak szybko spodziewamy się znaleźć nową pracę w przypadku utraty obecnej?

Jak szybko spodziewamy się znaleźć nową pracę w przypadku utraty obecnej?
Fot. stock.adobe.com/Photographee.eu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odsetek osób, które oczekują, że w przypadku utraty pracy znajdą nowe, jakiekolwiek zatrudnienie spadł do 88% w I kw. br. wobec 90% kwartał temu i 88% rok temu, wynika z 36. edycji "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Natomiast 70% badanych (o 1 pkt proc. mniej niż przed kwartałem) oczekuje, że znajdzie pracę co najmniej tak dobrą, jak obecna.

Odsetek osób, które oczekują, że w przypadku utraty pracy znajdą nowe, jakiekolwiek zatrudnienie, spadł do 88% w I kw. #praca @RandstadPolska

„Swoje szanse na jakiekolwiek nowe zatrudnienie wciąż bardzo wysoko oceniają mieszkańcy południa Polski (91%), ankietowani ze wsi poza aglomeracjami (91%), najmłodsi na rynku pracy w wieku od 18 do 29 lat (92%), osoby z wyższym wykształceniem (89%), inżynierzy (97%), kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (95%), mistrzowie i brygadziści (94%), pracownicy branży telekomunikacji i IT (98%), związani z kulturą, rozrywką, rekreacją i sportem (93%) oraz reklamą i mediami (92%)” – czytamy w materiale.

Wynagrodzenie główną przyczyną zmiany pracodawcy

Badanie ponadto wykazało, że wynagrodzenie jako główna przyczyna zmiany pracodawcy wróciło na czoło zestawienia. Jako powód zmiany pracy wskazało je 55% respondentów, którzy w ostatnim czasie znaleźli nowe miejsce zatrudnienia, więcej o 12 pkt proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Na znaczeniu straciła natomiast chęć rozwoju zawodowego – wskazuje ją 46% ankietowanych (o 12 pkt proc. mniej niż przed kwartałem).

Czytaj także: Na polskim rynku pracy zabraknie 3-4 mln pracowników w najbliższych latach. Co zrobią pracodawcy?

Presja płacowa

„Choć presja płacowa odczuwana jest w polskich firmach od długiego czasu, to po fali zeszłorocznych podwyżek wynagrodzeń, która według naszych badań objęła 3/4 polskich pracowników, można było odczuć, że część zatrudnionych zwróciła się w kierunku bardziej perspektywicznych aspektów życia zawodowego, takich jak długofalowy rozwój zawodowy. Utrzymująca się sytuacja na rynku pracy mogła dać im jednak sygnał, że pracodawcy mają jeszcze przestrzeń na kolejne podwyżki płac” – powiedziała dyrektor operacyjna Randstad Polska Marzena Milinkiewicz, cytowana w komunikacie.

Dodała, że nie wszystkie firmy w rzeczywistości mają jeszcze wspomnianą przestrzeń w budżecie. Oznacza to, że ewentualne podwyżki mogą przełożyć się na wzrost cen produktów i usług.

Do 2,5 miesiąca wzrósł w skali kraju czas poszukiwania pracy mierzony wśród osób, które mają świeże doświadczenia rekrutacyjne.

„Największa grupa respondentów potrzebowała na znalezienie zatrudnienia co najmniej miesiąca (47%), ale wzrósł jednocześnie odsetek osób poszukujących zatrudnienia od pół roku do roku (6%) przy spadku liczby tych, którym zajmuje to od 2 do 3 miesięcy (29%)” – czytamy dalej.

Czytaj także: Co trzeci pracownik w Polsce spodziewa się konieczności zmiany pracy przez roboty >>>

Sondaż został przeprowadzony metodą CAWI w grupie respondentów 18-64 lat, pracujących minimum 24 h/tydzień w dniach 7-9 czerwca 2019 roku. Próba wyniosła ok. 1 000 osób.

Źródło: ISBnews