Jak przygotować dziecko do szkoły w czasie pandemii, czyli wyprawka szkolna 2020

Jak przygotować dziecko do szkoły w czasie pandemii, czyli wyprawka szkolna 2020
Fot. stock.adobe.com / Sunny studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bez względu na to, czy dzieci będą uczyć się w klasach czy wirtualnie, koniec sierpnia to ostatni moment, by zająć się tematem „Szkolna wyprawka”. .Warto przygotować się do tego biorąc pod uwagę ryzyko, że dzieci ponownie zostaną zmuszone uczyć się zdalnie i zainwestować np. w zakup nowego komputera dla naszego ucznia czy pomyśleć o podłączeniu szybkiego łącza internetowego. Ile kosztuje taka wyprawka szkolna 2.0, co powinna zawierać lista zakupów do szkoły i skąd wziąć na nią pieniądze? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

#EwaKozłowska: Zanim zdecydujemy się na #Kredyt, przyjrzyjmy się warunkom oferowanym kredytobiorcom przez #Banki i sprawdźmy, w którym z nich mamy największe szanse na uzyskanie finansowania #WarunkiKredytu #KosztKredytu #ZFPF #GoldFinance @NOTUSFinanse

Według raportu Deloitte[1], w zeszłym roku statystyczne gospodarstwo domowe tylko na jedno dziecko wydało ok.1400 zł na zakupy szkolne, a większość przekroczyła próg 1700 zł.

Kwota ta była przeznaczana m.in. na zakup odzieży, obuwia, oczywiście podręczników, ale także komputera. Ta kwota robi wrażenie, bo daje sumę odpowiadającą 1/3 średniego wynagrodzenia w dużym mieście.

Oczywiście, koszty tym bardziej wzrastają, im więcej mamy dzieci. Mimo niecodziennych warunków i pandemii, nic nie zapowiada, żeby w tym roku miało być taniej. Jak się przygotować do finansowania szkolnej wyprawki i co kupić do szkoły?

Lista rzeczy potrzebnych do szkoły: komputer do zadań „specjalnych”

Według oficjalnych informacji, we wrześniu rok szkolny ma rozpocząć się normalnie. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że z powodu zapowiadanej drugiej fali pandemii, po pewnym czasie dzieci wrócą do domowego trybu nauki. Pytanie ‒ kiedy? Nikt nie zna odpowiedzi, dlatego warto być gotowym na wszelkie ewentualności i porządnie przygotować dzieci na naukę w nowych warunkach, które oznaczają pracę przed komputerem.

A co, jeśli posiadamy tylko jeden komputer w domu i w dodatku nie spełnia on wszystkich potrzeb ucznia? Wtedy należałoby zadbać o nowy sprzęt, który może okazać się bardzo ważnym narzędziem dla naszego dziecka.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup nowego sprzętu, najlepiej wygodnego laptopa, zwróćmy uwagę na takie elementy jak: rodzaj procesora, przekątną ekranu (najbardziej optymalne są 14 i 15 calowe – 15,6 cali polecany jest jako laptop biurowy), a także pojemność pamięci RAM – nie mniej niż 8 GB.

Sama marka ma znaczenie, ale nie tak bardzo, jak poszczególne podzespoły. Dowiedzmy się również, jak przy poszczególnym modelu wygląda kwestia wydajności pracy baterii, czyli ile czasu sprzęt jest w stanie pracować bez podłączonego źródła zasilania.

Oglądając laptopa w sklepie stacjonarnym, zwróćmy uwagę na wyświetlany obraz, czy pod każdym kontem to, na co patrzymy, jest dla nas widoczne. Dodatkowo, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą, która w upalne dni, chłodząc podzespoły komputera, poprawia jego wydajność.

KOSZT: 1800 zł ‒ 3500 zł.

Czytaj także: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września w przypadku zamknięcia placówki edukacyjnej z powodu koronawirusa

Zadbaj o szybki Internet

Szybki Internet jest równie ważny, jak sprawny komputer. Na koniec 2019 roku aż blisko 55 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiadało stacjonarny dostęp do sieci, a ponad 20 proc. z nas korzysta z dostępu do Internetu mobilnego[2].

Jeżeli do tej pory nie zainteresowaliśmy się tą drugą opcją, warto umożliwić naszemu uczniowi korzystanie z Internetu mobilnego, co daje dużą niezależność – wtedy można się uczyć zdalnie prawie z każdego miejsca.

Miesięczna opłata za Internet mobilny zaczyna się już od 40 zł. Oferta poszczególnych operatorów jest bardzo bogata. Dobierzmy taką, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Warto zwrócić uwagę na tzw. mapę zasięgów – możemy wybrać rodzaj łącza (najlepiej LTE) i zobaczyć, która sieć zapewni nam największą stabilność łącza (i dobry zasięg).

Bardzo ważnym parametrem jest szybkość naszego Internetu. Możemy sprawdzić ją poprzez odpowiednie strony (speedtestery). Za minimalną, komfortową prędkość uważa się się 50 Mb/s, a najlepiej 100 Mb/s. Szybszy Internet to też większe koszty.

– Warto taki wydatek zaplanować sobie w czasie i przewidzieć go w domowym budżecie. Czy warto zainwestować w szybsze łącze internetowe? Oczywiście! Pamiętajmy, że skorzystają na tym nie tylko nasze dzieci, ale my także.

Nigdy nie wiadomo, czy nasz pracodawca nie zdecyduje o powrocie do pracy zdalnej – wtedy dobry i szybki Internet będzie konieczny do sprawnego wykonywania naszych obowiązkówmówi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

W przypadku podpisania umowy abonamentowej na Internet mobilny z jednym z operatorów sieci komórkowych, zazwyczaj na okres 2 lat, otrzymujemy router już 1 zł lub przy niższych abonamentach, koszt zakupu routera jest rozkładany na raty i doliczany do comiesięcznego rachunku za Internet.

Koszt samego routera (LTE) wynosi od 50 do 150 zł, dlatego zastanówmy się, czy bardziej opłacalne nie będzie wykupienie abonamentu z całym pakietem usług, który zawiera: podłączenie Internetu, telewizję, posiadanie abonamentu komórkowego, telefonu stacjonarnego. Ceny za taki pakiet (łącznie z routerem i dekoderem) zaczynają się od 110 zł.

KOSZT: 50 zł – średnia cena miesięcznego abonamentu za Internet mobilny.

Wyprawka szkolna 2.0 – pozostałe elementy, czyli odpowiednie miejsce do nauki

W momencie, kiedy już zaopatrzymy dziecko w odpowiedni komputer i szybki Internet, zastanówmy się, czy posiada ono wygodne i ergonomiczne miejsce pracy.

Sprawdźmy czy biurko, przy którym uczy się oraz fotel, są wygodne. Jeżeli zdecydujemy się na ich wymianę, spodziewajmy się kosztów rzędu 180‒300 zł za krzesło i średnio 500 zł za biurko.

KOSZT: ok. 700 zł za pakiet: nowe biurko i krzesło.

Dodatkowy koszt stanowić będą też programy niezbędne w codziennej nauce. Oczywiście, w grę wchodzą tylko te z legalnego źródła. Najpopularniejszy pakiet programów biurowych, niezbędny do pracy na komputerze, dziś też jest już dostępny w wygodnym abonamencie: dla tzw. indywidualnych użytkowników domowych to koszt ok. 29,99 zł miesięcznie lub 299,99 zł rocznie.

Możemy wykupić specjalny, nieco droższy pakiet dla rodziny, z którego może korzystać wiele osób jednocześnie. Jego koszt wynosi już 42,99 zł/msc, i 429,99 zł/rok.

Jak pokazały ostatnie miesiące, praca i nauka zdalna to również korzystanie z programów i aplikacji, które umożliwiają przeprowadzanie spotkań online. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi darmowych, ale warto wykupić płatny dostęp do jednego z nich, by mieć dostęp do wszystkich funkcji i zapewnić naszemu uczniowi efektywną pracę. To wydatek od 20 do 50 zł miesięcznie.

KOSZT: średni koszt pozostałych elementów wyprawki: ok.100 zł miesięcznie.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: 1 września powrót do tradycyjnych lekcji w szkołach

Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę. Finansowe wsparcie dla rodziców – kredyt, 300 plus dla ucznia i nie tylko

Jak zaznacza Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF i Gold Finance, jednym z rozwiązań, po które mogą sięgnąć rodzice, by sfinansować wyprawkę szkolną, jest kredyt gotówkowy.
– Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się na jego zaciągnięcie, dokładnie przyjrzyjmy się aktualnym warunkom oferowanym kredytobiorcom przez banki i sprawdźmy, w którym z nich w obecnej sytuacji mamy największe szanse na uzyskanie finansowania.

Banki zaostrzyły politykę kredytową, zabezpieczając się w ten sposób przed niewypłacalnymi klientami. Przede wszystkim uważniej przyglądają się źródłom dochodów wnioskodawców – osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę (najlepiej na czas nieokreślony), pracujące w firmach, których płynność finansowa w czasie pandemii nie jest zagrożona, nie powinny mieć problemów z otrzymaniem kredytu.

Pamiętajmy, że kredyt, nawet ten niewysoki, nie powinien stanowić obciążenia dla naszego budżetu, szczególnie teraz, gdy z powodu kryzysu czasy są niepewne i musimy jeszcze bardziej niż kiedykolwiek ostrożnie podejmować decyzje finansoweuważa Ewa Kozłowska.

Innym rozwiązaniem są zakupy szkolne, za które zapłacimy kartą kredytową.

– Jeżeli zaciągnięte w ten sposób zobowiązanie spłacimy w okresie bezodsetkowym, nie poniesiemy dodatkowych kosztów – spłacamy dokładnie tę sumę, którą pożyczyliśmy.

W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, jak bezpiecznie dla naszego portfela korzystać z karty kredytowej lub jaki rodzaj finansowania wybrać, warto skonsultować się z pośrednikiem finansowym, który rozwieje nasze wątpliwości.

Co ważne, taki ekspert posiada wiedzę i aktualne informacje na temat oferty banków, będzie w stanie ocenić, analizując naszą zdolność i historię kredytową, w którym z nich mamy największe szanse na otrzymanie kredytu– zaznacza Michał Krajkowski.

Według raportu „Wyprawka szkolna 2019, Zakupy Polaków w związku z powrotem do szkoły”, w poprzednim roku 9/10 badanych deklarowało, że będzie wnioskować o świadczenie z programu „Dobry Start”[3].

W tym roku taka pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Program polega na wypłaceniu wszystkim uczniom, raz do roku, kwoty o wysokości 300 zł.

Co należy wiedzieć o rządowym wsparciu?

Jest to jednorazowe świadczenie, przyznawane bez względu na dochód wnioskujących, na dziecko uczące się w szkole, które nie ukończyło jeszcze 20. roku życia.

Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.Wniosek na jednorazową wypłatę 300 zł dla ucznia na wyprawkę szkolną, składamy w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus. Świadczenia nie uzyskają przedszkolaki, zerówkowicze i studenci.

Jak złożyć wniosek o 300 plus? Złożenia wniosku o dotację może dokonać ojciec, matka, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Jest na to czas do 30 listopada. Wnioskowanie w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Gdy nastąpi to w kolejnych miesiącach, wtedy wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Nie zapominajmy o świadczeniu 500 plus. Rodziny, które otrzymują to nieopodatkowane dofinansowanie o wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko, mogą wykorzystać część tej kwoty na sfinansowanie wyprawki szkolnej. Jak wiadomo, ta pomoc ze strony Państwa ma służyć częściowemu pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka.

Jeżeli otrzymamy 300 plus i co miesiąc dostajemy 500 plus, to przykładowo zakup nowego sprzętu komputerowego powinien stanowić mniejszy problem dla naszego budżetu.

Źródło: ZFPF

Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Bankowcy dla Edukacji | Pandemia nie zatrzymała działań banków wspierających edukację finansową uczniów, studentów i seniorów


[1] Wyprawka szkolna 2019. Zakupy Polaków w związku z powrotem do szkoły, 6 Sierpnia 2019.

[2] Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2019 r., lipiec 2020 rok.

[3] Dane: Deloitte, 2019.

Źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego / ZFPF