Jak Polacy pracujący za granicą mogą zaoszczędzić na wymianie walut?

Jak Polacy pracujący za granicą mogą zaoszczędzić na wymianie walut?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wiele osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Często zostawiają rodzinę i przyjaciół, dlatego też nie rozstają się z krajem na dobre. Wracają do niego szczególnie przy okazji świąt, ferii zimowych, wakacji czy po prostu na urlop. Muszą wtedy wymienić walutę. Najlepsze kursy i oszczędność zyskują w kantorach internetowych.

Jak Polacy pracujący za granicą mogą zaoszczędzić na wymianie walut?

Zalet korzystania z kantorów internetowych jest wiele. Świadczą o tym dane zaprezentowane przez internetowy kantor Waluteo. W drugiej połowie 2017 roku klienci indywidualni przeprowadzili aż 60,9 proc. wszystkich transakcji walutowych. Udział firm wyniósł natomiast 39,1 proc. Największe kwoty wymieniają przedsiębiorstwa prowadzące działalność zagraniczną import-eksport, a najwięcej transakcji robią frankowicze, osoby pracujące za granicą i turyści. Rynek e-kantorów cały czas rośnie, ponieważ jest tańszy od rozwiązań stacjonarnych.

W kantorach internetowych wymienia się wysokie kwoty, ponieważ jedną z ich największych zalet jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Niższe koszty doceniają szczególnie osoby wracające z zagranicy do kraju na święta, ferie zimowe czy choćby na wakacje. Operacje online odbywają się w całości elektronicznie, co oznacza brak konieczności trzymania przy sobie większej ilości gotówki. Wystarczy przelew, wybór oraz wymiana i z powrotem otrzymujemy wybraną walutę na konto.

Zalety wymiany walut on-line

Wymiana walut on-line to również wygoda i szybkość transakcji. Dzięki niej możemy zaoszczędzić czas tracony na poszukiwaniu stacjonarnego kantoru, a co najważniejsze, szybko znajdujemy najkorzystniejszy kurs. Ponadto, wymieniona kwota niemal od razu pojawia się na koncie. Klienci kantorów online korzystają również z lepszego niż w tradycyjnych kantorach czy bankach tzw. spreadu walutowego, czyli różnicy pomiędzy kupnem i sprzedażą waluty.

Transakcję możemy przeprowadzić z dowolnego miejsca o dowolnej porze. Wtedy nie musimy obawiać się, że zabraknie nam środków na niespodziewane wydatki. Kantor internetowy może być również przydatny dla osób robiących zakupy w zagranicznych sklepach on-line.

Jak wskazują dane Waluteo.pl, najpopularniejszą walutą według ilości transakcji wśród osób wracających z zagranicy niezmiennie pozostaje EUR – 85,046%, następnie CHF – 7,483%, USD – 3,443% oraz GBP – 1,395%. Poniżej jednego procenta transakcji wyrabiają takie waluty jak: NOK – 0,861%, DKK – 0,479%, SEK – 0,352%, JPY – 0,303%, CAD – 0,297%, CZK – 0,145%, AUD – 0,103%, HUF – 0,048%.

Źródło: Waluteo.pl