Jak działa Bad Rabbit i jak się przed nim zabezpieczyć?

Jak działa Bad Rabbit i jak się przed nim zabezpieczyć?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bad Rabbit to nowa odsłona kampanii szkodliwego oprogramowania typu Crypto Ransomware. Przypominamy, że to taki rodzaj ataku, który szyfruje dane, przez co uniemożliwia ich przetwarzanie.

Ponowny dostęp do danych jest możliwy dopiero po zapłaceniu cyberprzestępcom okupu. Bad Rabbit pojawił się wczoraj w Europie Wschodniej – początkowo na Ukrainie i w Rosji, a obecnie również w Polsce. Możemy zaobserwować pewne podobieństwa do poprzedniego ataku (Not)Petya, ponieważ Bad Rabbit próbuje rozprzestrzeniać się dalej z wykorzystaniem niektórych elementów znanych z poprzedniego incydentu.

Obecnie wiemy, że jedną z początkowych metod infekcji były tak zwane wodopoje (waterholes) – strony przejęte przez przestępców, którzy wgrali tam instalator popularnego oprogramowania, zainfekowanego szkodliwym kodem. Na taki atak może być narażony praktycznie każdy użytkownik systemów komputerowych. Należy unikać uruchamiania nieznanych, podejrzanych załączników i klikania w niesprawdzone linki w poczcie. Zalecamy również posiadanie wysokiej klasy systemów antymalware oraz wdrożenie w przedsiębiorstwie wielowarstwowych mechanizmów ochrony – nie ma jednego złotego środka. Trend Micro wykrywa odmianę Ransomware Bad Rabbit za pomocą mechanizmów TrendX wykorzystujących uczenie maszynowe. Również systemy Deep Discovery potrafiły wykryć i zatrzymać ten atak od samego początku.

Marek Krauze

ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Trend Micro