J. Yellen i informacje o podaży długu przesunęły krzywą w górę.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Przez większą część wtorku bazowe rynki długu pozostawały ospałe w oczekiwaniu na wystąpienie szefowej Fed J. Yellen przed Kongresem. Publikacja treści wystąpienia i półrocznego Raportu Fed przełożyła się na wzrost dochodowości amerykańskiej 10-latki o 5 pb., przy symbolicznym 1-punktowym ruchu w górę rentowności papierów niemieckich. W opublikowanych dokumentach Fed koncertował się raczej na pozytywnych trendach z II połowy zeszłego roku, niż gorszych danych z rynku pracy z przełomu 2013 i 2014 roku. Spready ASW krajów południa Europy prawie nie zmieniły się.

W reakcji na publikację treści wystąpienia J. Yellen przed Kongresem dochodowości obligacji w PLN przesunęły się w górę o 4-7 pb. w górę, z silnym „wygarbieniem” ruchu w środku krzywej. Nieco inaczej zachowała się krzywa IRS, gdzie wzrost stawek skoncentrował się w długim końcu krzywej. Nieznacznie, o 1 pb. wzrósł spread polskich 5 Y i 10Y obligacji nominowanych w EUR.

W środę spodziewamy się kontynuacji marszu w górę dochodowości krajowych skarbówek, ale w mniejszej skali niż we wtorek. Większego wpływu na rynek nie powinna mieć publikacja danych o produkcji przemysłowej w Eurostrefie (c:1,8% r/r). W perspektywie końca tygodnia spodziewamy się jeszcze jednego impulsu wypychającego krzywą rentowności, będzie nią czwartkowa aukcja papierów MF. Łączny efekty tych ruchów nie powinien przekroczyć 5 pb. w segmencie 5-10Y i 3 pb. w segmencie 2Y.

1MF podało, że na czwartkowej aukcji zaoferuje 3-5 mld obligacji. Oferowane papiery to PS0718 i DS1023. Pierwotnie Ministerstwo zamierzało zaoferować 2-5 mld.

Wczorajsze wystąpienie szefowej Fed przed Kongresem, choć zgodne z oczekiwaniami, „zaskoczyło” rynki pozytywnym postrzeganiem ostatnich zmian w amerykańskiej gospodarce i zignorowaniem gorszych danych na temat przyrostu zatrudnienia w sektorach poza przemysłowych. W konsekwencji rynek długu zareagował na wystąpienie wzrostem rentowności amerykańskich i niemieckich papierów oraz umiarkowanym podwyższeniem marż do niemieckich Bundów i eurowych stawek IRS na rynku polskim, węgierskim czy tureckim. W dłuższej perspektywie scenariusz wychodzenia z QE3 w dotychczasowym tempie powinien wspierać spadki marż kredytowych krajów peryferyjnych strefy euro oraz Polski, Węgier czy Turcji, które mają szansę korzystać na wzroście popytu ze strefy euro oraz problemach Chin. Scenariusz ten nie oznacza spadków rentowności polskiego długu, który musi antycypować podwyżki stóp w Polsce na przełomie 2014 i 2015 roku. Trzeba też pamiętać, że postępujące graniczenie QE3 nie oznacza zmniejszenie dostępu do taniego finansowania ze strony Fed, a jedynie jego wolniejsze tempo przyrostu.

140212.01.dr.350x140212.02.dr140212.03.dr

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski