IZFiA: reforma WIBOR-u w trybie przyspieszonym nie wcześniej niż od 2024 r. lub od ustalenia zasad konwersji

IZFiA: reforma WIBOR-u w trybie przyspieszonym nie wcześniej niż od 2024 r. lub od ustalenia zasad konwersji
Logo IZFiA. Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami rekomenduje przeprowadzenie reformy stawek referencyjnych w Polsce w trybie przyspieszonym nie wcześniej niż od początku 2024 r. lub po zdefiniowaniu zasad konwersji instrumentów, umów finansowych oraz dla instrumentów pochodnych. Reforma od 1 I 2023 r. to zbyt duże ryzyko dla całego systemu. Rząd przedstawił niedawno projekt ustawy, która zakłada m.in. odejście od wskaźnika WIBOR od początku 2023 r. i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.

„Rekomendujemy (…) przeprowadzenie zamiany opracowywania Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR na zamiennik zgodnie ze standardem globalnym w trybie przyśpieszonym, lecz nie wcześniejszym niż 1 stycznia 2024 lub niezwłocznie po zdefiniowaniu zasad konwersji instrumentów i umów finansowych oraz zapewnieniu skutecznej konwersji dla instrumentów pochodnych (ISDA)” – napisała IZFiA w opinii do projektu ustawy reformującej polski rynek stawek referencyjnych.

Nie rekomendujemy zastąpienia wskaźnika WIBOR z dniem 1 stycznia 2023 na mocy rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 23c Rozporządzenia BMR ze względu na zbyt duże ryzyko systemowe dla całego systemu finansowego.

IZFiA poinformowała, że na początku marca 2022 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli towarzystw funduszy z GPW Benchmark, na którym przedstawione zostały plany administratora w zakresie zastąpienia wskaźnika WIBOR, co miało wydarzyć się nie wcześniej niż w 2025 r.

Czytaj także: ZBP ostrzega przed skutkami wakacji kredytowych i szybkiej reformy WIBOR-u >>>

Taki termin wynikał z faktu, że proces rozpoczęcia stosowania nowego wskaźnika wymaga przygotowania i dostosowania systemów, kalibracji modeli wyceny po stronie podmiotów stosujących w tym także towarzystw funduszy inwestycyjnych i przygotowania opisów dokumentacji i nowych klauzul informacyjnych dot. zastosowania nowego wskaźnika.

Czytaj także: Zamiana WIBOR na inny wskaźnik do końca roku nierealna?

„Zaplanowana przez GPW Benchmark procedura zastąpienia wskaźnika WIBOR w ocenie IZFiA pozwalała na odpowiednie przygotowanie całego procesu, w sposób, który pozwoli uniknąć ryzyk systemowych dla całego rynku finansowego. Z tego względu rozwiązanie proponowane w tym zakresie w Projekcie budzi istotne wątpliwości, o to czy pozwoli ono na zagwarantowanie prawidłowego przeprowadzenia procedury zastąpienia” – dodaje IZFiA.

Źródło: PAP BIZNES