IT@BANK:Piotr Puczyński – Innowacyjne podejście do regulacji

IT@BANK:Piotr Puczyński – Innowacyjne podejście do regulacji
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Piotr Puczyński - ekspert niezależny - o transformacji zobowiązań regulacyjnych nakładanych na sektor bankowy w źródło innowacji, które usprawnią jego funkcjonowanie.

Wydaje się, że regulacje muszą być źródłem innowacyjności. Niektórzy mówią, że żyjemy w czasach tsunami regulacyjnego – ja myślę, że tsunami jest zdarzeniem optymistycznym, bo ono przychodzi i odchodzi. My razem spodziewamy się rosnącej fali i nie bardzo widać, kiedy ona się skończy. Aby reagować na wymagania regulacyjne nie możemy podchodzić do tych problemów tak samo, jak podchodziliśmy 10, 15, 20 lat temu. Musimy robić to w sposób inny – inny znaczy innowacyjny. Wydaje się, że innowacja jest jedyną ścieżką, na której będziemy w stanie efektywnie realizować wymagania kolejnych regulatorów.

Przykładem, o którym żeśmy mocno dyskutowali na naszym panelu jest technologia blockchain. Technologia modna, technologia o której wszyscy mówią, natomiast chyba najwyższy czas – poza mówieniem – na to, aby zacząć próbować coś robić. Oczywiście, jeżeli każdy z osobna będzie próbował w tej technologii coś wykonać postęp nie będzie wielki. Stąd ciekawe propozycje np. od KIR, abyśmy wspólnie spróbowali z takich technologii korzystać – z technologii blockchain, z technologii sztucznej inteligencji – na razie w postaci laboratoriów, na razie w postaci badań, ale być może w najbliższym czasie już w postaci konkretnej propozycji dla regulatorów.

Myślę, że w sektorze bankowym mamy wiele przykładów współpracy sektora. Banki dość racjonalnie rozgraniczają to co jest miejscem konkurencyjnej walki, a coś co jest obszarem zdrowej współpracy. Przykłady? Cyberbezpieczeństwo, gdzie współpracujemy wydaje się bardzo dobrze, PSD2, czyli dość ciężka dla banków regulacja, gdzie staramy się wypracować wspólne API. To są obszary, gdzie banki współpracują.

Również w obszarze regulacyjnym wydaje się, że znajdziemy wspólnie wiele miejsc, gdzie banki pomogą sobie razem wypracować rozwiązania, które będą ekonomiczne i adekwatne dla regulatora.