IT@BANK 2019: wciąż są problemy ze spełnieniem wymagań dla przetwarzania w chmurze

IT@BANK 2019: wciąż są problemy ze spełnieniem wymagań dla przetwarzania w chmurze
IT@BANK 2019 Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas II sesji konferencji IT@BANK 2019 uczestnicy postawili sobie trochę przewrotne pytanie, czy z dużej chmury może być mały deszcz? W wystąpieniu wprowadzającym Jacek Frankowski z Cloud Forum zauważył, że wskaźnik DESI (indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego), w którym Polska wypada źle, nie ma znaczenia dla adopcji chmury w Polsce.
#GrzegorzKuliszewski: Nadal w bankach dużo będzie się przetwarzać w chmurach prywatnych, nawet ponad 50% danych #ITBANK #ZBP #ChmuryIT #DESI @IBM_PL

Jego zdaniem jesteśmy w naszym kraju na fali wzrostowej. Z kolei np. wysoka pozycja Niemiec nie jest jego zdaniem uprawniona. Rezygnacja z Data Center nie będzie w Polsce tak powszechna, jak np. w Skandynawii, gdzie postawiono na chmurę. Im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej wchodzi w technologie chmurowe. Bardzo szybko rozwijają się też chmury publiczne.

Kompetencje są największym ograniczeniem w adopcji technologii związanych z przetwarzaniem chmurowym. Analitycy biznesowi będą tworzyć prototypowanie, i to oni będą też korzystać z chmury, a nie tylko programiści IT.

Jacek Frankowski omówił też koszty i TCO, czyli zwrot z inwestycji. Jak stwierdził, w celu właściwego wyliczenia tego wskaźnika trzeba też brać wiele nieoczywistych elementów np. rozwój dzięki chmurze zwinności firmy.

Przy tworzeniu oprogramowania powinniśmy kierować się w stronę standaryzacji i przenoszalności kodu – podkreślił ekspert.

Przejście do chmury będzie trwało

O chmurze prywatnej, hybrydowej lub publicznej mówił i przedstawił przykłady wdrożeń chmury w bankach na świecie Grzegorz Kuliszewski, wiceprzewodniczący Forum Technologii Bankowych ZBP, dyrektor Sprzedaży Usług w IBM Polska.

Jak stwierdził, już 20% work flow przeniesiono obecnie do chmury, ale w bankowości jego zdaniem jest to tylko ok. 10%. Wspomniał o chmurze prywatnej połączonej z chmurą publiczną np. narodową.

Czytaj także: IT@BANK 2019: w cyfrowym świecie najważniejsi są ludzie

Neobanki od razu wchodzą w rozwiązania związane z chmurą natomiast przepisanie aplikacji korowych banków i dostosowanie ich do technologii chmurowej wymaga czasu – przypomniał Grzegorz Kuliszewski.

Dlatego, jak stwierdził, przejście do chmury będzie trwało. Nadal w bankach dużo będzie się przetwarzać w chmurach prywatnych, nawet ponad 50% danych i to w ocenach niektórych banków jest sytuacja docelowa.

IBM tworzy też obecnie we współpracy z Bank of America chmurę stricte przeznaczoną dla banków.

Przetwarzanie w chmurze

W trakcie panelu dyskusyjnego, który poprowadził Grzegorz Kuliszewski z IBM Polska, uczestnicy starali się ocenić różne aspekty związane z przetwarzaniem w chmurze obecnie i w najbliższej przyszłości.

Jak stwierdził Marcin Białkowski, doradca przewodniczącego w Komisji Nadzoru Finansowego, w październiku 2017 r. opublikowano pierwszy komunikat Komisji dotyczący przetwarzania w chmurze, a obecnie jest konsultowany projekt nowego komunikatu przeznaczonego dla rynku finansowego.

Jak dodał, wciąż są problemy ze spełnieniem wymagań regulacyjnych. Poruszył też kwestię outsourcingu łańcuchowego i odpowiedzialności dostawcy.

Czytaj także: IT@BANK 2019: nowe technologie a bezpieczeństwo multi-chmury

Marcin Karczmarczyk, dyrektor zarządzający w Operator Chmury Krajowej, podkreślił, że Chmura Krajowa ma już w swoim DNA bankowość. Jego zdaniem, dziś przyszłość mają rozwiązania zgodne z koncepcją multicloud.

Grzegorz Pędzisz, dyrektor departamentu Informatyki w Idea Bank przekonywał, że wdrożenie w chmurze musi mieć uzasadnienie biznesowe. Jest też tworzony standard wdrożeń chmurowych w ramach ZBP − adopcja chmury w banku, dane wrażliwe. Tylko technicznie wdrożenie chmury jest dziś stosunkowo proste.

Z kolei Dariusz Piotrowski, VP, dyrektor generalny w Dell Technologies Polska jest zdania, że nadal niesłusznie używamy dychotomii: albo chmura, albo nasza serwerownia.

Bo chmura to model przetwarzania danych, a nie miejsce, w którym się to dzieje – podkreślił Dariusz Piotrowski.

Dell Technologies współpracuje też z różnymi największymi dostawcami technologii chmurowych.

Chmura chmurze nierówna − stwierdził Sławomir Soszyński, wiceprezes zarządu w ING Banku Śląskim. Jego zdaniem nie jesteśmy już przodującym krajem w adopcji nowych technologii, w tym chmury w sektorze bankowym. Brakuje kompetencji i rozwoju koncepcji usług związanych z oprogramowaniem SAS, czyli Software as a Service.

W dyskusji zwrócono też uwagę, że myślenie o chmurze jest wielowymiarowe, Ważna jest edukacja, bo jest to rewolucja, która nas czeka. Wydaje się, że dziś chmura hybrydowa jest rozwiązaniem optymalnym ekonomicznie. Projekty cyfryzacji nie powinny też koncentrować się na technologii, czyli tylko np. na technologii chmurowej.

Czytaj także: IT@BANK 2019: monetyzacja danych banku w erze regulacji

Źródło: aleBank.pl