IT@BANK 2017: Poskromienie złośliwej maszyny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z jednej strony olbrzymi potencjał i recepta na wiele problemów, z którymi borykają się branża finansowa, przemysł, a nawet współczesna medycyna. Z drugiej zagrożenia, i to na skalę globalną, z wybuchem III wojny światowej włącznie. Co nam przyniesie rozwój sztucznej inteligencji?

Mariusz Malinowski

– Uważam, że nie ma najmniejszej różnicy pomiędzy tym, co można osiągnąć przez biologiczny mózg, a tym, jakie możliwości dają obecnie komputery. Mogą one naśladować ludzką inteligencję, a nawet ją przewyższać – twierdzi Steven Hawking. Zdaniem wybitnego fizyka sztuczna inteligencja owszem może przyczynić się do wyeliminowania chorób, ubóstwa i zmian klimatycznych, ale równie dobrze może wywoływać kryzysy gospodarcze, wprowadzić do naszego świata autonomiczną broń i maszyny, które po rozwinięciu własnej woli mogą wejść z ludźmi w otwarty konflikt.

To nie jest głos odosobniony. W tym samym tonie wypowiada się jeden z największych technologicznych wizjonerów naszych czasów Elon Musk, założyciel firm Tesla i SpaceX. – Mam dostęp do najbardziej zaawansowanych rozwiązań sztucznej inteligencji i myślę, że powinniśmy się jej obawiać – mówi otwarcie miliarder. – Sztuczna inteligencja fundamentalnie zagraża naszej egzystencji i to w sposób w sposób, z jakim nie mieliśmy do czynienia w przypadku wypadków samochodowych, katastrof lotniczych, szkodliwych leków czy trującej żywności. Mogły stanowić zagrożenie dla grupy ludzi, ale nigdy dla społeczeństwa jako całości – roztacza kasandryczne wizje.

Jego zdaniem roboty są zagrożeniem dla ludzi na rynku pracy, bo są w stanie wykonać każdą pracę i to lepiej od nich. Nie dość na tym, jego zdaniem sztuczna inteligencja może się zwrócić bezpośrednio przeciwko ludziom, wszczynając bunt maszyn rodem z apokaliptycznej SF w stylu „Łowcy androidów” Philipa K. Dicka czy „Terminatora” z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej.

Gdy na początku września na temat sztucznej inteligencji głos zabrał Władimir Putin, puentując swoje wystąpienie złowieszczym bon motem, że ktokolwiek stanie się liderem w tej dziedzinie, zostanie władcą świata, Elon Musk od razu zareagował: „Zaczęło się” – napisał na Twitterze, dołączając link do relacji z wystąpienia prezydenta Rosji.

Rewolucyjna automatyzacja

O tym, że robotyzacja jest jednym ze zjawisk, które może zaważyć na rzeczywistości, w jakiej żyjemy, mówi się nie od dzisiaj. Dwa lata temu firma EY umieściła sztuczną inteligencję wśród sześciu rewolucyjnych globalnych megatrendów, które nie do poznania mogą zmienić otaczający nas świat. „Inteligentne rozwiązania obejmują wiele obszarów od zdrowia czy bankowości przez całe miasta. Rozwiązania te zarządzają aktywami, infrastrukturą czy transakcjami, analizują je i przekształcają w efektywniejsze narzędzia. Ich nieodłącznym elementem jest sztuczna inteligencja, która już jest podstawą telefonicznych centrów obsługi klienta czy smartfonów. Na razie odpowiada na proste pytania, ale jest kwestią czasu, kiedy zacznie się uczyć” – wskazali analitycy EY.

– Niewykluczone, że jesteśmy blisko momentu, w którym sztuczna inteligencja i roboty zastąpią ludzi w coraz bardziej złożonych zadaniach – mówi Piotr Grzywacz z EY. – Dziś brzmi to jeszcze jak science fiction, ale w ciągu najbliższych lat będziemy obserwować, jak inteligentne rozwiązania zaczną sobie radzić z niektórymi problemami lepiej od ludzi. Trend ten jest widoczny już dzisiaj, np. w niektórych procesach realizowanych przez centra usług biznesowych na całym świecie – dodaje.

W opinii prognostów EY sztuczna inteligencja, robotyka, wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy oraz platformy ekonomii współdzielenia, przejmą pracę wykonywaną przez ludzi. Do niedawna technologia nie była w stanie zastąpić osób wykonujących pracę umysłową, ale teraz to się zmienia. W finansach rządzą algorytmy, na przykład w handlu wysokiej częstotliwości (ang. high-frequency trading, HFT). Sztuczna inteligencja odważnie wkracza w sektor ochrony zdrowia poprzez aplikacje mobilne, roboty chirurgiczne i algorytmy do diagnostyki.

– Przejmowanie przez roboty zadań wykonywanych dotychczas przez ludzi jest już faktem i w sposób nieunikniony bę...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI