IT@BANK 2017: Nowe narzędzia IT na wyzwania regulacyjne

IT@BANK 2017: Nowe narzędzia IT na wyzwania regulacyjne
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Adam Wojtkowski,dyrektor generalny Oracle Polska.Z Adamem Wojtkowskim, dyrektorem generalnym Oracle Polska, rozmawiał Stanisław Brzeg-Wieluński.

Jakie zmiany technologiczne, i dlaczego, będą najbardziej znaczące dla bankowości w najbliższym czasie?

– Bankowość od zawsze była bardzo nowatorska we wdrażaniu rozwiązań technologicznych, a szczególnie w Polsce. Od kilkunastu lat banki w bardzo szerokim zakresie używają technologii w obszarze interakcji z klientem, aby polepszyć jego user experience i zoptymalizować komunikowanie się klienta z bankiem i banku z klientem oraz obniżyć koszty. Przykładem może być np. bankowość mobilna, płatności mobilne, bankowość multikanałowa czy bioweryfikacja. Większość tych rozwiązań była zawarta w tzw. front office, gdzie można łatwo było wykazać zwrot z inwestycji – np. wyższą sprzedażą lub większym uproduktowieniem klienta. Obecnie banki zwiększają swoją koncentrację na obszarze back office – po skończeniu pewnej epoki wdrażania dużych centralnych systemów produktowych, ERP, hurtowni i CRM. Kładzie się duży nacisk na rozwiązania optymalizujące procesy, ich automatyzację i odciążenie personelu od prostych oraz powtarzalnych zadań, skrócenie czasu przetwarzania aż do działania i podejmowania decyzji (np. scoringowych czy wyboru oferty/produktu) w czasie niemal rzeczywistym.

Do tego pojawiły się nowe wyzwania regulacyjne, a te wymagają coraz bardziej skomplikowanych i częstych raportów, a przede wszystkim podnoszenia poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych w banku i obrony przed atakami, wyłudzeniami, phishingiem lub ransomware…

Złodzieje i piraci kompu­terowi, zorganizowane grupy przestępcze czy nawet służby specjalne przeznaczają coraz większe środki, tworząc coraz potężniejsze systemy dla swojej działalności, więc banki muszą nadążać w tej wojnie, aby nie przegrać.

– Z tego powodu już są i w najbliższym czasie będą bardzo popularne wszelkie rozwiązania dotyczące przetwarzania rozproszonego, a także sztucznej inteligencji czy machine learning – dlatego że podniesienie zyskowności, utrzymanie odpowiednich wymagań kapitałowych i podniesienie bezpieczeństwa w tym samym czasie jest coraz trudniejsze. Dodatkowo dochodzi czynnik ludzki – zapotrzebowanie na dobrych specjalistów dziedzinowych, a szczególnie specjalistów od IT jest coraz większe, ich zarobki gonią kolejne rekordy, a zasoby kadry rosną za wolno, co gorsza trzeba konkurować z innymi sektorami i podmiotami z zagranicy. Podczas ostatniej konferencji „Oracle Open World” w San Francisco jako jeden z najważniejszych trendów na najbliższe lata, nie tylko w bankowości, wymieniana była autonomiczność rozwiązań IT i ich inteligencja – dotyczy to zarówno naszych core’owych rozwiązań baz danych, jak i systemów bezpieczeństwa. Jest to po trosze też pochodna rozwiązań chmurowych, gdzie – z uwagi na moc obliczeniową – sztuczna inteligencja, różnego rodzaju boty i machine learning mogą być odpowiednio wydajne. Wiele instytucji finansowych wiąże też duże nadzieje z rozwiązaniami rozproszonego rejestru blockchain – tutaj, raczej z uwagi na podniesienie zabezpieczeń i ułatwienie wymiany danych, a mniej w stosunku do cyberwalut (jak bitcoin), wydaje się, że znaczące grupy interesów (np. organizacje kartowe) będą bronić istnienia obecnego modelu finansowego.

W roku 2018 czekają nas dwie wręcz fundamentalne zmiany regulacyjne – GDPR/RODO oraz PSD2. Jak pana zdaniem sektor bankowy jest do nich przygotowany i w jaki sposób zmienią one sposób działania banków?

– Bankowość jest jedną z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI