IT@BANK 2016: Security Operations – jak połączyć wydajność IT i odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pytanie postawione w tytule brzmi jak klasyczny dylemat: „mieć ciastko i zjeść ciastko”. W przypadku cyfrowego przedsiębiorstwa oznacza: „mieć bezpieczną firmę i jednocześnie bardzo sprawnie działające systemy”. Dlaczego jest to trudne do połączenia?

Piotr Orlański
Strategic Vendor Relationship Manager CompFort Meridian Polska

Sprawność procesów i decyzji (przepływ danych i wiedzy, elektroniczna platforma współpracy, komunikacji i prowadzenia projektów) oraz oferowanie produktów/usług przez elektroniczny kanał sprzedaży (internet, mobile) to podstawy cyfrowego przedsiębiorstwa. Jednakże te procesy nie będą skuteczne, jeżeli nie będą bezpieczne – musi zostać na nie nałożona warstwa bezpieczeństwa, kontroli, monitoringu, która zapewni nie tylko bezawaryjne działanie infrastruktury i produktów, ale też pewność od strony formalnej. To z kolei rodzi następujący problem – proces bezpieczeństwa zużywa zasoby i zazwyczaj spowalnia system. Do zadań typowego działu IT należy utrzymanie określonej (jak najwyższej) wydajności operacji, co może stać w konflikcie z potrzebą ich zabezpieczania. Zdarza się, że działy IT ignorują pomniejsze zagrożenia, naruszając bezpieczeństwo.

Koncepcja SecOps (Security Operations) łą...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI