IT@ BANK: Modernizacja systemów w polskich bankach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

W dzisiejszych czasach banki są wręcz zmuszone do prowadzenia działań zmierzających do unowocześnienia procesów bankowych przy zapewnieniu optymalizacji kosztów obsługi i procesów sprzedaży oraz wspierania produktów bankowych i innych, proponowanych przez nie w ramach sprzedaży wiązanej (cross sellingu).

Adam Urban

Problemem, który przy aktualnej strukturze systemów IT większości banków jest ciągle trudny do zaakceptowania ze względu na wysoki koszt modernizacji, jest brak nowoczesnych rozwiązań pozwalających na szybką, elastyczną i ergonomiczną komunikację z użytkownikiem zarówno w banku (pracownicy instytucji), jak i poza nim (klienci instytucji).

Wincor Nixdorf od lat wspiera banki, dostarczając im infrastrukturę i oprogramowanie pozwalające na nowoczesną komunikację z klientami za pośrednictwem urządzeń samoobsługowych typu bankomaty, wpłatomaty i terminale samoobsługowe, oraz ułatwia procesy gotówkowe w oddziałach banku za pośrednictwem dyspenserów kasjerskich. W ramach rozwoju swojej oferty Wincor Nixdorf proponuje bankom modernizację procesów w postaci uzupełniających modułów oprogramowania – Interplikacji.

Interplikacje

Zdaniem ekspertów w najbliższych latach ulegnie zmianie znaczenie poszczególnych elementów architektury informatycznej banku. Funkcjonalność systemów głównych (core) będzie ograniczana na rzecz systemów wspomagających. Zamiast monolitycznych aplikacji biznesowych będzie używanych wiele współpracujących ze sobą aplikacji, wspieranych zintegrowanym systemem komunikacji z klientami i z pracownikami banku.

Tego typu architektura jest wdrażana coraz częściej, ponieważ jest bardziej elastyczna, łatwiej i szybciej modyfikowalna, a na jej wdrożenie pozwolić sobie mogą nawet mniejsze banki.

Zgadzając się z trendami, które już teraz są widoczne na świecie oraz w niektórych polskich bankach, Wincor Nixdorf poleca rozwiązania zmierzające do spełnienia przyszłych standardów bankowych bez ponoszenia poważnych kosztów. Poza usprawnieniem i ułatwieniem dotychczasowych procesów, Wincor Nixdorf proponuje dodanie nowych funkcjonalności do pracy w oddziałach (Lusterko klienta – moduł prezentujący klientowi na oddzielnym monitorze, tablecie lub smartfonie dokumenty, tabele i wykresy w formie przyjaznej i zrozumiałej dla niego), jak również systemu przystosowanego do obsługi klienta przez pośredników (Ajencja).

Pośrednicy po wdrożeniu modułu Inter- Oddział mogą prowadzić działalność ajencyjną w dowolnym punkcie handlowym, jako dodatkowe zajęcie pozwalające na uzyskanie przychodów z prowizji za usługi finansowe. Przy tym jest to dla pośrednika inwestycja niskobudżetowa – wystarczy komputer ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI