Inwestuj świadomie! UKNF wskazuje na ryzyka związane z inwestowaniem za pośrednictwem podmiotów spoza UE

Inwestuj świadomie! UKNF wskazuje na ryzyka związane z inwestowaniem za pośrednictwem podmiotów spoza UE
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie tylko biura podróży kuszą nas ofertami atrakcyjnych podróży w egzotyczne, odległe miejsca, ale także firmy z równie odległych zakątków świata przekonują do inwestowania w swoje produkty.

Zanim zdecydujesz się wysłać swoje pieniądze w daleką podróż, upewnij się że nie jest to bilet w jedną stronę.

Sprawdź uprawnienia podmiotu

Sprawdź na stronie https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow czy podmiot, który oferuje taką inwestycję jest do tego uprawniony.

Instrumenty finansowe mogą oferować tylko licencjonowani pośrednicy. Jeśli jest to pośrednik spoza Unii Europejskiej musi on mieć swój oddział w Polsce. Jeśli nie ma go w tym wykazie, to KNF nie nadzoruje jego działalności.

Sprawdź, czy informacje o inwestycji pochodzą z wiarygodnego źródła

Informacje o atrakcyjnych możliwościach inwestycyjnych realizowanych przez podmioty z siedzibą poza Unią Europejską docierają najczęściej przez media społecznościowe lub mail. Dużo ofert można spotkać na stronach i reklamach w Internecie, zdarza się także, że dzwoni do Ciebie bliżej nieokreślona osoba oferując taką inwestycje.

Czytaj także: W co inwestować w 2021 roku?

Jeśli nie wiesz z kim rozmawiasz ani nie jesteś w stanie potwierdzić źródła z którego pochodzi informacja o inwestycji zastanów się czy rozsądnie zrobisz powierzając nieznanej firmie swoje pieniądze.

Zapoznaj się z dokumentami, które otrzymałeś, i upewnij się, czy informacje w nich zawarte są wiarygodne

Często poza kolorowym folderem z informacją o wysokiej stopie zwrotu oraz numerem konta na które powinieneś przelać środki, nie dostajesz żadnych dokumentów ani umowy, na podstawie której możesz dochodzić swoich praw w przyszłości.
Brak umowy i podstawowych informacji o inwestycji, w tym o ryzykach, powinien wzbudzić Twoją wzmożoną czujność.

Sprawdź, w co tak naprawdę inwestujesz

Nawet jeśli otrzymałeś dokumenty dotyczące inwestycji, to sprawdź dokładnie jej założenia. Dowiedz się czy Twoje środki będę finansować przedsięwzięcia, które uważasz za wiarygodne w oparciu o posiadane informacje.
Jeśli poza obietnicą wysokiej zyskowności z inwestycji, w otrzymanych dokumentach brakuje informacji o jej modelu czy założeniach biznesowych to zastanów się czy warto finansować takie przedsięwzięcie.

Upewnij się, z kim zawierasz umowę i jakie masz możliwości dochodzenia swoich roszczeń

Często dokumenty związane z inwestycją „rozmywają” tożsamość podmiotu, który jest odpowiedzialny za zwrot środków z inwestycji. Zawierasz umowę z podmiotem A, przelewasz środki do podmiotu B, obowiązek zwrot ciąży na podmiocie C, a sąd właściwy dla rozpatrywania sporów jest zlokalizowany na jednej z egzotycznych wysp.

Jeśli nie jesteś pewien z kim zawierasz umowę i na jakich zasadach możesz dochodzić swoich praw, zastanów się czy na pewno jesteś gotów przelać swoje środki.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF