Inteligentne liczniki pomogą oszczędzać energię w gminie Ochotnica Dolna

Inteligentne liczniki pomogą oszczędzać energię w gminie Ochotnica Dolna
Fot. stock.adobe. com / Artur
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gmina Ochotnica Dolna zawarła z Atende Industries porozumienie na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej w ramach Klastra Energii „Zielone Podhale”.

W projekcie zainstalowano 27 inteligentnych liczników opartych o system operacyjny Phoenix-RTOS w jednostkach samorządowych i obiektach użyteczności publicznej oraz udostępniono platformę besmart.energy do zarządzania energią we wspólnocie energetycznej.

Atende Industries i Gmina Ochotnica Dolna będę współpracować nad pilotażowym wdrożeniem innowacyjnego modelu wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z odnawialnych źródeł.

Docelowo z nowego systemu będą mogli korzystać wszyscy członkowie klastra, w tym mieszkańcy i inne podmioty z regionu.

W Gminie zainstalowanych jest około 700 instalacji prosumenckich, a jej rozwój ukierunkowany jest na zwiększanie efektywności energetycznej oraz świadome zarządzanie energią elektryczną.

Rolę koordynatora prac zapewnia Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, poinformowała Firma.

Czytaj także: Duża nowelizacja Prawa energetycznego wchodzi w życie: inteligentne liczniki zmniejszą rachunki za prąd?

Inteligentne liczniki pomagają oszczędzać energię

Wreszcie jesteśmy w stanie dokonywać bardzo złożonych analiz zużycia i produkcji energii elektrycznej w naszych obiektach. Mamy już intuicyjne i precyzyjne narzędzie do predykcji i bilansowania energii ‒ mówi Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Ochotnica Dolna.

Jestem przekonany, że funkcjonujący obecnie system w nieodległej przyszłości obejmie znacząco większą liczbę punktów pomiarowych oraz przyniesie Gminie jej mieszkańcom konkretne, mierzone w złotówkach korzyści ‒ mówi dr hab. inż., prof. AGH Zbigniew Tadeusz Hanzelka.

W ramach współpracy Atende Industries dostarczyło i zainstalowało inteligentne liczniki z systemem operacyjnym Phoenix-RTOS. Urządzenia różnią się od tradycyjnych tym, że umożliwiają działanie na nich aplikacji do zarządzania energią oraz ścisłą od integrację z platformą chmurową do zarządzania energią.

Pozwala to na przekazywane parametrów pomiaru energii elektrycznej praktycznie w czasie rzeczywistym (np. z rozdzielczością minutową) oraz użycie tych liczników do komunikacji z innymi urządzeniami zainstalowanymi po stronie odbiorcy (np. magazynami energii, inwerterami PV).

Licznik pełni funkcję asystenta energetycznego, co znacząco usprawnia zarządzanie klastrem energii w sposób, który pozwala na precyzyjne dostosowanie podaży energii do lokalnego zapotrzebowania i wprowadzenie prawdziwie efektywnych taryf dynamicznych.

Czytaj także: Inteligentne liczniki zmniejszą zużycie energii i rachunki za prąd

Platforma besmart.energy: zarządzanie energią w chmurze

‒ Platforma besmart.energy powstała jako odpowiedź na potrzeby rozwijającej się energetyki obywatelskiej. Jest to system, który służy do zarządzania energią w ramach wspólnoty energetycznej. Pozwala nie tylko na rozliczanie użytkowników wspólnoty (np. spółdzielni energetycznej), ale przed wszystkim służy do optymalizacji wykorzystania energii dostępnej lokalnie.

W obecnych, kryzysowych czasach, rozwój wspólnot energetycznych przestaje być domeną wizjonerów i  naukowców, a staje się realną potrzebą. Cieszę się, że Gmina Ochotnica Dolna wspólne z AGH wypracowują rozwiązania, które mogą stać się referencją dla innych gmin w Polsce – mówi Paweł Pisarczyk, prezes Zarządu Atende Industries.  

Czytaj także: Wymiana milionów liczników prądu na inteligentne urządzenia szansą dla polskiego przemysłu

Źródło: Atende Industries