Integracja biznesowa zrzeszeń: Lekcja matematyki (2) trzy w jednym

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.02.foto.008.a.200xKiedy z górą rok temu ukazał się w "NBS" artykuł mojego autorstwa "Jeżeli nie my - to kto, jeśli nie teraz - to kiedy", liczyłem po cichu, że trzy nasze zrzeszenia podejmą współpracę, powstanie sprawna i dużo tańsza organizacja w bankowości spółdzielczej.

Jerzy Dąbrowski

Czas ucieka, a obserwujemy… transfer BS-ów do Grupy BPS – skuszonych najlepszą ofertą, ale i realnymi perspektywami uzyskania oczekiwanych usług w zrzeszeniu. Wydaje się, że jest to jedyna sensowna droga zaradzenia wzrastającym obciążeniom, które mocno uderzają w małe banki spółdzielcze. Prezesi tych banków nogami głosują za tym, czego oczekują – a w końcu kto jak kto, ale to oni potrafią dobrze liczyć i nie dadzą się zwieść hasłom, że „musi być drugie, konkurencyjne zrzeszenie”, a „jeżeli zostanie jedno, to będzie BGŻ bis”. Niestety tego rodzaju mity, pomimo wielokrotnych prób ich obalenia, wciąż mają się jeszcze całkiem dobrze.

Czas najwyższy, aby działać!

Dlaczego tak jest? Niestety, nie powstało dzieło, które we wspomnianym artykule miało tytuł LEKCJA DO ODROBIENIA: „Bankowość spółdzielcza w Polsce – propozycja nowej organizacji”. Przypomnę, lekcja ta – moim zdaniem – powinna dotyczyć:

 • Diagnozy kondycji ekonomicznej, analizy szans i zagrożeń w rozwoju sektora.
 • Silnych i słabych stron dotychczasowych struktur organizacyjno- finansowych w poszczególnych zrzeszeniach.
 • Wdrożenia najlepszych rozwiązań systemowych pod kątem zasobów kadrowych i kapitałowych w odniesieniu do wszystkich banków spółdzielczych, określenia kosztów i terminów wariantowo dla trzech, dwóch i jednego zrzeszenia.
 • Analizy modeli bankowych grup spółdzielczych w innych krajach Unii Europejskiej.
 • Analizy najlepszych rozwiązań oraz kosztów i terminów ich wdrożenia.
 • Wyboru optymalnego modelu: ile powinno być zrzeszeń i co należy wspólnie zrobić dla zbudowania silnej struktury sektora?

Musimy wiedzieć: gdzie jesteśmy, dokąd idziemy, jak możemy efektywnie spożytkować nasze osiągnięcia i wspólny dorobek? Jeśli ktoś zapyta: dlaczego my i teraz, odpowiem: jeśli nie my – to kto? Jeśli nie teraz – to kiedy?

Od historii do przyszłości

Praktyka pokazała, że możemy już rozmawiać co najwyżej o dwóch zrzeszeniach. Chciałbym wiedzieć (wyłącznie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI