Instrumenty wsparcia dla firm, które chcą inwestować

Instrumenty wsparcia dla firm, które chcą inwestować
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich (fot. ZBP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przed Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które odbędzie się 8 lipca rozmawiamy z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, Prezesem Związku Banków Polskich.

Robert Lidke: W czwartek 8 lipca odbędzie się Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw pod tytułem „Dostęp przedsiębiorców do kredytu w okresie wychodzenia z pandemii”. Jednym z organizatorów jest Związek Banków Polskich. Czy może Pan powiedzieć przedsiębiorcom, dlaczego warto uczestniczyć w tym Forum, które dla wszystkich zainteresowanych będzie dostępne online?

Krzysztof Pietraszkiewicz: Bardzo się cieszę z organizacji tego Forum w tak newralgicznym okresie. Dlatego, że w okresie kilkunastu ostatnich miesięcy, szczęśliwie, większość firm świetnie działała, natomiast jest pewna grupa firm, która ma kłopoty, i która musi się liczyć z restrukturyzacją, szukaniem nowych pomysłów.

Wspólny wysiłek przedsiębiorców, pracowników, ale także rządu i banków spowodował, że uchroniliśmy setki tysięcy polskich przedsiębiorców, klientów indywidualnych przed bardzo poważnymi kłopotami.

Polska gospodarka musi wejść na drogę bardzo intensywnego, innowacyjnego wzrostu. Nie możemy się dać wypchnąć z różnych rynków, musimy produkować, organizować naszą pracę przy użyciu nowych metod i narzędzi.

Myślę tutaj o przygotowaniu całej naszej gospodarki do Gospodarki 4.0 i do Przedsiębiorczości 4.0. Przed nami w związku z tym wielki wysiłek edukacyjny, ale także ekonomiczny.

Czy w tym kontekście, to o czym będziemy mówić podczas Forum,  może pomóc przedsiębiorcom w tym, aby zaczęli inwestować? Bo już od dłuższego czasu największym problemem jest to, że stopa inwestycji prywatnych w Polsce jest bardzo niska. Czy Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw może w jakiś sposób pomóc i przełamać opór przed inwestowaniem?

‒ Wierzę, że udział przedstawicieli rządu, Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Małych, Średnich Przedsiębiorców i oczywiście przedstawicieli różnych typów instytucji finansowych, różnych banków w Forum ‒ będzie dowodem na to, że można podejmować ryzyko, że warto podejmować ryzyko i różne wyzwania.

Pewne symptomy ożywienia obserwujemy już w ostatnich miesiącach, ale to jest za krótki okres, żeby powiedzieć, że mamy do czynienia z przełomem.

Musimy zachęcić naszych polityków z różnych stron sceny politycznej, aby stworzyli ekosystem przyjazny działalności gospodarczej i inwestowaniu oraz długoterminowemu oszczędzaniu

Niemniej dla stabilnego podejmowania ryzyka przez przedsiębiorców, do inwestowania może zachęcić stabilne prawo. To jest niezmiernie ważna sprawa, bardzo trudna w Polsce, bo mamy do czynienia z ciągłymi zmianami, czasami nie do końca przemyślanymi.

Do tego potrzebna jest stabilna, dobra polityka gospodarcza, więc polityka monetarna i polityka fiskalna. I mam nadzieję, że wychodząc z pandemii będziemy mieli do czynienia z taką polityką.

Do tego potrzebne są również pewne instrumenty wsparcia. Myślę o działaniach Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskiego Funduszu Rozwoju i innych instytucji.

Te instrumenty krajowe, ale także zagraniczne, ponieważ jest to także kwestia dostępu do środków unijnych ‒ pozwalają na sformułowanie strategicznego, dobrego ekosystemu do rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Musimy zachęcić naszych polityków z różnych stron sceny politycznej, aby stworzyli ekosystem przyjazny działalności gospodarczej i inwestowaniu oraz długoterminowemu oszczędzaniu.

To są słabości naszego systemu gospodarczego i o tym będziemy między innymi dyskutować w ramach dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy, programie Zielony Ład i o Programach Spójności.

Myślę, że to Forum będzie ważny wydarzeniem i bardzo się cieszę, że nasza Rada Małych i Średnich Przedsiębiorstw podjęła trud zorganizowania tego projektu.

Źródło: aleBank.pl