Innowacja dla pasażerów: mobilny portfel kartowy Mennicy Polskiej i Mastercard już działa

Innowacja dla pasażerów: mobilny portfel kartowy Mennicy Polskiej i Mastercard już działa
Fot. stock.adobe.com / rh2010
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mieszkańcy Bydgoszczy jako pierwsi w Polsce, będą mogli skorzystać z aplikacji mobilnej z dodatkowym udogodnieniem, które dotyczy biletów okresowych. Nowością w skali rynku jest umożliwienie pasażerom potwierdzenia uprawnienia do przejazdu na dwa sposoby w ramach tzw. mobilnego portfela kartowego, czytamy w komunikacie Mennicy Polskiej i Mastercard.

Mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli potwierdzać uprawnienie do przejazdu na podstawie biletu okresowego na dwa sposoby – w nowej aplikacji mobilnej Mint Mobile Bydgoszcz, a dodatkowo jednym z trzech innych identyfikatorów (karta miejska, elektroniczna legitymacja studencka oraz karta płatnicza).

Aplikacja jest już dostępna w sklepie AppStore, a już niebawem w Google Play.

Pierwsze takie wdrożenie w Polsce

Efektem wdrożenia Mennicy Polskiej i Mastercard jest innowacja w skali rynku, która ma szansę zaoszczędzić pasażerom komunikacji miejskiej sporo stresu, np. w przypadku kontroli uprawnienia do przejazdu środkami transportu publicznego. Istotą rozwiązania jest to, że bilet okresowy kupiony w aplikacji mobilnej Mint Mobile Bydgoszcz można przypisać do zarejestrowanego uprzednio identyfikatora kartowego. To oznacza, że:

– Jeśli zapomnimy telefonu, rozładuje się nam aparat lub zwyczajnie nie będziemy mieć zasięgu, zawsze możemy potwierdzić wcześniejszy zakup biletu okresowego innym identyfikatorem zarejestrowanym w aplikacji. Analogicznie, jeśli zgubimy np. kartę miejską lub kartę płatniczą, którą przypisaliśmy do biletu okresowego, możemy potwierdzić uprawnienie do przejazdu przez aplikację Mint Mobile Bydgoszcz.

To duże udogodnienie, które w wielu sytuacjach pozwoli nam podróżować środkami komunikacji miejskiej z większym spokojem, bez konieczności późniejszej wizyty w punktach obsługi klienta, aby wyjaśniać, że jesteśmy posiadaczami aktualnego biletu okresowego mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Bydgoszczanie – jako pierwsi i jak dotychczas jedyni w Polsce – mogą potwierdzać zbliżeniową kartą płatniczą uprawnienia do przejazdu autobusem lub tramwajem na podstawie biletu okresowego

Dodatkowo, jeżeli kupimy bilet okresowy w innym kanale sprzedaży (np. w automacie stacjonarnym lub w sklepie www) dla dowolnego identyfikatora kartowego (tj. dla karty BKM, zbliżeniowej karty płatniczej lub elektronicznej legitymacji studenckiej), to w przypadku kontroli również będziemy mogli potwierdzić posiadanie biletu w aplikacji Mint Mobile Bydgoszcz. Warunek jest jeden – identyfikatory musimy uprzednio zarejestrować w aplikacji.

 – Cieszymy się z kolejnego wspólnego wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, których celem jest niezmiennie upraszczanie życia mieszkańców miast. Ten pierwszy w Polsce projekt jest dowodem na to, że w efekcie silnych partnerstw powstają rozwiązania, których oczekują konsumenci, coraz bardziej otwarci na innowacyjne rozwiązania mobilne.

W Mastercard nieustannie działamy w kierunku budowania przyjaznych, inteligentnych miast, a to, co udało nam się wspólnie z Mennicą osiągnąć w Bydgoszczy jest kolejnym tego przykładem – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Czytaj także: Alior Bank: w aplikacji mobilnej warszawskie bilety miejskie dostępne na nowych zasadach

Jak skorzystać z udogodnienia?

Aby skorzystać z profitów, wynikających z wdrożenia Mennicy Polskiej i Mastercard, pasażer powinien pobrać aplikację Mint Mobile Bydgoszcz ze sklepu App Store lub Google Play i zarejestrować w niej swoje konto.

W kolejnym kroku nowy użytkownik przejdzie przez rejestrację i weryfikację profilu (zdjęcie dowodu osobistego oraz tzw. selfie), która umożliwi zakup biletu okresowego przez aplikację. Należy w tym miejscu podkreślić, że konieczność przejścia przez potwierdzenie tożsamości wynika z przepisów prawa i jest to niezbędny krok tylko w przypadku zakupu imiennego biletu okresowego (nie jest to obligatoryjne w przypadku transakcji zakupu biletów jednorazowych czy czasowych). Ponadto zdjęcia dokumentów nie są przechowywane przez operatora po zakończonej weryfikacji profilu. 

Pasażer powinien pobrać aplikację Mint Mobile Bydgoszcz ze sklepu App Store lub Google Play i zarejestrować w niej swoje konto

Ostatnim etapem będzie dodanie do aplikacji identyfikatorów kartowych w postaci bankowej zbliżeniowej karty płatniczej, karty miejskiej BKM lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. W tym celu użytkownik powinien wybrać z menu bocznego zakładkę „Moje identyfikatory”, a następnie opcję „Dodaj identyfikator” oraz typ identyfikatora, jaki zamierza przypisać do konta.

Po wypełnieniu formularza, odpowiedni dokument znajdzie się w portfelu identyfikatorów w aplikacji i będzie mógł być wykorzystywany jako dodatkowy nośnik biletu okresowego.

Źródło: Mennica Polska, Mastercard

Czytaj także: MPK Wrocław – pierwszy miejski przewoźnik na świecie, gdzie za bilet można zapłacić… okiem

Innowacje od Mennicy Polskiej

Obecne wdrożenie Mennicy Polskiej i Mastercard, we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, to kolejna innowacja w skali całego rynku płatności za przejazdy środkami transportu publicznego.

Tego typu rozwiązania wpisują się w ideę smart city, która (…) materializuje się w postaci konkretnych wdrożeń służących mieszkańcom

– Od września ubiegłego roku Bydgoszczanie – jako pierwsi i jak dotychczas jedyni w Polsce – mogą potwierdzać zbliżeniową kartą płatniczą uprawnienia do przejazdu autobusem lub tramwajem na podstawie biletu okresowego.

Co więcej, nasi pasażerowie już ponad 10 lat temu, również jako pierwsi w kraju, mogli podróżować z biletem okresowym zakupionym online zapisanym w systemie centralnym, bez potrzeby kodowania go na karcie BKM.

Tego typu rozwiązania wpisują się w ideę smart city, która w naszym przypadku materializuje się w postaci konkretnych wdrożeń służących mieszkańcomwyjaśnia Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Warto jednocześnie przypomnieć, że od 2010 roku za pośrednictwem specjalnej platformy www stworzonej przez Mennicę Polską możliwe jest złożenie wniosku o wydanie spersonalizowanej karty miejskiej, założenie imiennego profilu, jak również zakup biletów okresowych powiązanych z kartą miejską.

W celu kontroli uprawnienia do przejazdu środkami komunikacji miejskiej bilet przypisany do identyfikatora, czyli karty BKM, jest dostępny dla sprawdzarki kontrolerskiej online z centralnego systemu informatycznego. Było to pierwsze tego typu wdrożenie na świecie.

Czytaj także: Bank Pekao: karta płatnicza całodobowym biletem w komunikacji miejskiej