ING prognozuje: kolejna podwyżka stóp procentowych już w przyszłym tygodniu

ING prognozuje: kolejna podwyżka stóp procentowych już w przyszłym tygodniu
Fot. stock.adobe.com/Björn Wylezich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Listopadowa projekcja inflacji najprawdopodobniej pokaże wyższą ścieżkę inflacji, co stwarza szanse na uzyskanie większości dla kolejnej podwyżki stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Naszym zdaniem, uciekająca inflacja bieżąca i wysokie jej prognozy, które najprawdopodobniej pokaże listopadowa aktualizacja projekcji przez NBP, zbudują większość w RPP za kolejną podwyżką stóp w Polce już w przyszłym tygodniu, przy okazji listopadowego posiedzenia Rady.

– czytamy w tygodniku ING pt. „Dobra koniunktura w krajowym przemyśle. Złoty nadal pod presją”.

„Inflacja w grudniu może sięgnąć ok. 7% r/r”

Zdaniem ekonomistów, inflacja w grudniu może sięgnąć ok. 7% r/r.

„Naszym zdaniem, kolejne posunięcia RPP raczej rozczarują inwestorów. Stawki rynku pieniężnego wskazują na wzrost stóp co najmniej do 2,5% w horyzoncie 2 lat. My spodziewamy się raczej 2%. Spodziewamy się podwyżki w listopadzie, ale prezes NBP znów powie, że to nie cykl i będzie chłodził oczekiwania na kolejne podwyżki” – podkreślono w raporcie.

Czytaj także: 79 proc. bankowców uważa, że potrzebne są kolejne podwyżki stóp procentowych >>>

Ekonomiści banku prognozują przyspieszenie inflacji w październiku do 6,4% r/r wobec 5,9% r/r we wrześniu.

„Presja na waluty CEE raczej nie zniknie również w tym tygodniu. Spodziewamy się, że para EUR/PLN przetestuje 4,63, czyli poziom sprzed decyzji NBP o podwyżce stóp” – podano również.

Źródło: ISBnews