ING Bank Śląski: początek podwyżek stóp procentowych w I połowie 2022 roku

ING Bank Śląski: początek podwyżek stóp procentowych w I połowie 2022 roku
Logo ING Banku Śląski Fot. Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski zacznie ograniczać skup aktywów już w II połowie bieżącego roku, a pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce w I połowie 2022 r., choć możliwa jest jeszcze wcześniejsza reakcja Rady, już w listopadzie br. - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego w komentarzu do piątkowej konferencji prezesa NBP.

„Przed nami dalsze dostosowywanie tj., zaostrzenie nastawienia RPP w reakcji na znacznie wyższy przebieg CPI niż zakładała RPP. Naszym zdaniem, NBP zacznie ograniczać skup aktywów już w II poł. 2021 r., a pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce w I poł. 2022 r., nie w II poł. 2022 r., jak zakładaliśmy w poprzednim scenariuszu. NBP powinien jednak podążać za EBC i powstrzymać się od zbyt szybkiej normalizacji polityki pieniężnej, by nadmiernie nie umocnić złotego. To nasz bazowy scenariusz dla stóp w Polsce” – napisano.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: stopy procentowe bez zmian do końca kadencji; wzrost inflacji przejściowy >>>

„Na przełomie 2021-22 polska gospodarka powinna otrzymać podwójny impuls fiskalny”

Eksperci ING nie wykluczają jednak ryzyka sygnalnej podwyżki stóp już przy listopadowej aktualizacji projekcji inflacji w bieżącym roku.

„Na przełomie 2021-22 polska gospodarka powinna otrzymać podwójny impuls fiskalny, (1) pochodzący z Funduszu Odbudowy (który jest neutralny budżetowo) oraz lokalnego budżetu (widzimy miejsce w Planie Konwergencji na dodatkowe wydatki, możliwe że również socjalne). Mocne wsparcie fiskalne przedłuży okres podwyższonej inflacji na 2022 rok, co będzie wymagać dalszych podwyżek przez RPP w nowej kadencji. Nasz model wskazuje na ponowne przyspieszenie inflacji CPI w Polsce w tym okresie, co może wywołać wcześniejszą reakcję RPP” – dodali.

Czytaj także: Co dalej ze wzrostem cen w Polsce i podwyżką stóp procentowych? Prezes NBP: w kolejnych miesiącach inflacja powyżej 3,5 proc. >>>

W trakcie piątkowej wideokonferencji prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że obecnie „jest kwestia, kiedy można się zastanawiać na zmianą, normalizacją polityki pieniężnej”. Jego zdaniem, podwyżki stóp proc. w Polsce nastąpią prawdopodobnie około połowy 2022 r. lub kwartał wcześniej, po zakończeniu programu skupu obligacji. 

Źródło: PAP BIZNES