Informatyku daj się znaleźć

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

komputeryzacja.01.250xOtwartość kandydata na kontakt z rekruterem nie tylko stanowi dla niego dostęp do atrakcyjnych ofert pracy, ale również buduje w oczach potencjalnego pracodawcy wizerunek osoby otwartej, komunikatywnej, posiadającej kompetencje miękkie.

Według szacunków konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis nadal jednal ok. 80% pracowników IT nie posiada kont na serwisach zawodowych, 70% natomiast pozostaje pasywnych zawodowo, w ogóle nie korzystając z żadnych form kontaktu z pracodawcami.

Według szacunków konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis, ok. 80% pracowników IT nie posiada kont na serwisach zawodowych. 70% natomiast pozostaje pasywnych zawodowo, w ogóle nie korzystając z żadnych form kontaktu z pracodawcami. Przedsiębiorcy z ograniczonymi zasobami oraz metodologią działania mają zatem niewielkie szanse na dotarcie do któregokolwiek z przedstawicieli tych grup. Utrudnienie tego kontaktu działa również na niekorzyść samego kandydata, który zamyka przed sobą drogę do lepiej płatnych i ciekawszych ofert pracy.

Rynek pracy w sektorze IT jest bardzo zróżnicowany i wbrew ogólnej opinii, nie każdy reprezentant grupy zawodowej z tej branży jest kandydatem rozchwytywanym przez pracodawców, – zauważa Michał Kapinos, Business Manager IT w agencji doradztwa personalnego Experis, specjalizującej się w rekrutacji w obszarach IT, inżynierii oraz finansów. – W myśl zasady mówiącej, że łatwiej jest szukać pracy będąc zatrudnionym, nie należy zwlekać z założeniem swojego profilu zawodowego w sieci. Bycie dostępnym i łatwym do znalezienia to atut również dla tych, którym posiadane kompetencje pozwalają na szybkie znalezienie nowego zatrudnienia. Dzięki temu zyskują oni dostęp do najnowszych procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez liderów sektora IT, zwiększają szansę na awans, wyższe zarobki, a także pracę przy ciekawych projektach z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, – wyjaśnia przedstawiciel Experis IT.

Otwartość kandydata na kontakt z rekruterem nie tylko stanowi dla niego dostęp do atrakcyjnych ofert, ale również buduje w oczach potencjalnego pracodawcy wizerunek osoby otwartej, komunikatywnej, posiadającej kompetencje miękkie, które są cenione na współczesnym rynku pracy, zwłaszcza w przypadku stanowisk kierowniczych lub wymagających pracy w zespole. Zdają sobie z tego sprawę dojrzali pracownicy branży IT, obeznani z zasadami działania rynku pracy. W bardziej świadomy sposób przedstawiają oni posiadaną wiedzę oraz doświadczenie, eksponując atuty i czerpiąc z tego korzyści. Z kolei ich młodsi stażem koledzy mniej jeszcze zdają sobie sprawę z możliwości, jakie zapewnia aktywna obecność na rynku pracy oraz otwartość na kontakt z wyspecjalizowanymi agencjami doradztwa personalnego. Po części wstrzymują się przed takim krokiem ze względu na brak doświadczenia. Tymczasem w przypadku absolwentów informatyki warto wymienić w CV lub profilu zawodowym projekty zrealizowane na studiach lub też te rozwijane hobbistycznie. Często może to okazać się wystarczające, by stać się potencjalnym kandydatem na stanowisko juniora.

Pomimo nadal rzadszej, niż w przypadku innych grup zawodowych, chęci otwierania się na nowe propozycje pracy, wzrasta powoli odsetek informatyków, którzy sami nawiązują relację z rekruterem. Większości z nich zależy na trzymaniu ręki na pulsie rynku, nadążaniu za zmieniającymi się trendami. Od konsultantów firm rekrutacyjnych oczekują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynku pracy oraz profesjonalnego wsparcia w zakresie zarządzania swoją ścieżką zawodową. Ich rolą jest dopasowanie odpowiedniej oferty do rzeczywistych możliwości i oczekiwań kandydata. Warto zatem już na wstępie, przy tworzeniu profilu zawodowego w sieci lub też w wysyłanym CV, szczegółowo przedstawić zakres swojej specjalizacji i specyfikę pracy. Ułatwi to późniejsze dopasowanie oferty do umiejętności oraz oczekiwań danego kandydata.

kapinos.michal.experis.it.01.150x190Konsultanci z wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego to pośrednicy pomiędzy pracodawcą a zainteresowanym jego ofertą kandydatem. Są mediatorami, których celem jest dbanie o korzyść obydwu stron, – zauważa Michał Kapinos. – Profesjonalni konsultanci znają branżę oraz rynek poruszających się w jej ramach pracodawców. Starają się być dla kandydatów nie tylko partnerem do rozmów, ale również doradcą. Dbają o dogodne warunki zatrudnienia, podpowiadają w kwestii podejmowania trudnych decyzji zawodowych, są ich adwokatem po stronie pracodawcy. Nadal zdarzają się jeszcze kandydaci nastawieni nieufnie, ale zdecydowanie rzadziej niż miało to miejsce kilka lat temu. Dużą przyjemnością jest dla mnie obserwowanie jak w trakcie prowadzonej rekrutacji zmienia się nastawienie biorącego w niej udział kandydata z początkowo niechętnego na przyjazne. Widzą, że interesujemy się ich karierą, że nasza praca nie jest mechaniczna, ale faktycznie staramy się im pomagać i dbamy o ich rozwój, – dodaje przedstawiciel Experis.

Wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego Experis współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk, by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy.

Źródło: Experis™