Informatyka w Banku Spółdzielczym: System IT, który łączy banki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.foto.32.a.100xAsseco Poland wdrożyła w Banku Spółdzielczym w Starogardzie Gdańskim system def3000 zaliczany do produktów z najwyższej europejskiej półki IT.

Flagowym oprogramowaniem spółki Asseco Poland dysponuje już Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., obecnie jest ono implementowane w Spółdzielczej Grupie Bankowej. W całym sektorze najwięcej, bo aż 204 BS-ów korzysta z rozwiązania def2000, Asseco obsługuje 218 instalacji systemów corowych, w 202 bankach działają rozwiązania Novum, a w 147 – firmy SoftNet.

Cudze chwalimy, doceńmy swoje!

– Umowa z GBW S.A. na dostarczenie zintegrowanego systemu dla Spółdzielczej Grupy Bankowej została podpisana w 2007 r. Projekt realizowany jest w sposób ciągły, a czas jego wdrożenia wynosi 113 tys. godzin – mówi Zbigniew Pomianek, wiceprezes Asseco Poland. – Tyle godzin pracy zespołu informatyków wymagało dostosowanie systemu do potrzeb GBW i zrzeszenia SGB. Oznacza to, że jednemu programiście zajęłoby to… 67 lat. Oczywiste jest, że gdyby chodziło tylko o bank zrzeszający, projekt nie wymagałaby aż tak długiej implementacji.

– Słyszymy o pomyśle, żeby w sektorze BS-ów wdrożyć zachodni system corowy. Proszę zauważyć, że def3000 został zakupiony również przez Deutsche Bank, Toyota Bank, Gettin Bank i Eurobank, a więc instytucje mające zachodnich inwestorów z ofertą produktów opartą na światowych standardach. Mimo to, żeby dostosować ten system do specyfiki sektora BS-ów, potrzebne było dodatkowo 113 tys. godzin! Nawet zakładając, że nasi programiści są mniej efektywni, ile czasu mogliśmy zmarnować? 10 proc.?

– Często mówi się: cudze chwalicie, swego nie znacie, i tak jest w tym przypadku. Nie mówimy, że jesteśmy najlepsi. Asseco Poland to firma w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI