Informatyczne systemy zarządzania: Nowa architektura

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.05.foto.58.a.100xMało kto z nas zastanawia się nad tym, ile tak naprawdę czynników musi ze sobą efektywnie współgrać, abyśmy mogli wydajnie i bezpiecznie realizować swoje codzienne obowiązki.

Artur Cyganek

Po to, aby taki stan utrzymać firmy codziennie muszą angażować zespół specjalnie do tego wykwalifikowanych osób oraz niezbędną infrastrukturę i pieniądze.

Współczesny świat biznesu wymaga ciągłego poszukiwania rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie przewagi konkurencyjnej firmy. Kryzys, którego skutki polskie przedsiębiorstwa tak naprawdę odczują dopiero w tym roku, nakłada na nie o wiele więcej obowiązków. Teraz nie liczy się już tylko mocna pozycja rynkowa – obecnie o wiele ważniejsze może okazać się samo utrzymanie firmy na rynku. Pojawiające się informacje o stanie firm coraz częściej dotyczą ich restrukturyzacji, redukcji zatrudnienia oraz szeroko wprowadzanych cięć w ponoszonych wydatkach. Dotyczy to wszystkich firmowych aspektów – redukuje się zatem również koszty ponoszone na IT.

W obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej biznes jest uzależniony od IT. Coraz krótszy czas reakcji na zmiany rynkowe, jaki jest wymagany od współczesnych przedsiębiorstw, zróżnicowanie obowiązków, potrzeba mobilności, łatwego i bezpiecznego dostępu do danych oraz spowolnienie gospodarcze – to wszystko jest w stanie przysporzyć pracownikom działu IT wielu stresów a szefom firm…. porządnego bólu głowy.

A zatem jak utrzymać firmę na rynku? I dodatkowo czy możliwe jest stworzenie architektury, która spójnie łączyłaby potrzeby biznesowe przedsiębiorstwa z odpowiednim wsparciem ze strony IT, a przy tym jednocześnie wpisywałaby się w przyjętą strategię redukcji kosztów? Wydaje się to rzeczą mało realną niemniej jednak jest możliwe do zrealizowania dzięki zastosowaniu wirtualizacji elementów infrastruktury IT.

Co daje wirtualizacja firmowych aplikacji?

W miarę jak coraz więcej osób pracuje w coraz bardziej zróżnicowany sposób w wielu różnych miejscach – w biurze, w poszczególnych oddziałach firmy, w domu czy podczas podróży – następuje coraz większa decentralizacja użytkowników. Obecny trend w aplikacjach jest odwrotny, są one coraz bardziej scentralizowane, gdyż zmniejsza to koszty zarządzania i zwiększa bezpieczeństwo danych. Możliwość dostarczania różnorodnych aplikacji w dowolne miejsce każdemu, kto ich potrzebuje oraz zapewnienie optymalnej wydajności, przy jednoczesnej redukcji kosztów staje się dla firm kwestią decydującą. Technologią spełniającą te wymogi wobec przedsiębiorstw jest wirtualizacja aplikacji.

Tradycyjnym sposobem na wyeliminowanie luki między użytkownikami, między użytkownikami a aplikacjami jest stworzenie systemu wdrażania aplikacji z wykorzystaniem produktów różnych firm, którego zadaniem jest instalowanie, zabezpieczanie i konserwowanie aplikacji w każdym urządzeniu końcowym. Tego rodzaju podejście jest zbyt statyczne, skomplikowane i przede wszystkim drogie. Widoczne jest to szczególnie wtedy, gdy firmy stają w obliczu konieczności wprowadzenia zmian w organizacji. Rozwiązaniem może być zastosowanie wirtualizacji aplikacji, która pozwala na uniknięcie tych problemów.

Wirtualizacja aplikacji pozwala na ich proste i bezpieczne dostarczanie bezpośrednio do użytkowników. Centralizacja aplikacji w wyizolowanym i zabezpieczonym centrum obliczeniowym, w którym są one uruchamiane i przechowywane, pozwala firmom kontrolować ich wykorzystywanie oraz zapobiega ich wyciekowi poza przedsiębiorstwo. Dział IT może dostosować odpowiedni zakres wykorzystania aplikacji w zależności od miejsca oraz urządzenia z jakiego dany użytkownik chce uzyskać dostęp. I tak w przypadku korzystania z aplikacji w biurze – pracownik może mieć dostęp do wszystkich funkcji takich jak np. drukowanie, kopiowanie czy edycja dokumentu. W przypadku dostępu z innej lokalizacji niż biuro czyli chociażby kafejki internetowej czy też poprzez innego rodzaju urządzenie może on zostać odpowiednio zmodyfikowany. Odpowiednio zdefiniowane reguły bezpieczeństwa nie pozwolą mu na wprowadzanie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI