Inflacja znów powyżej oczekiwań, RPP wydłuży cykl podwyżek stóp procentowych?

Inflacja znów powyżej oczekiwań, RPP wydłuży cykl podwyżek stóp procentowych?
Damian Rosiński, główny ekonomista Domu Maklerskiego AFS Fot. MarrketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja roczna w kwietniu przyspieszyła do 12,3 proc. Znów był to wzrost powyżej konsensusu analityków. Czy w takiej sytuacji Narodowy Bank Polski zmieni swoje prognozy, a Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na wydłużenie serii podwyżek stóp procentowych?

Ten rok rozpoczął się od bardzo wysokiej inflacji, w styczniu czyli przed wybuchem wojny w Ukrainie wynosiła już 9,2%. Wojna przyczyniła się do wzrostu cen na świecie. W Polsce mamy jednak ten dodatkowy kłopot, że rozjeżdża się polityka NBP i rządu. RPP podnosząc stopy procentowe chce schłodzić popyt, natomiast rząd wydaje coraz więcej pieniędzy podatników np. na trzynaste i czternaste emerytury. Wzrost wynagrodzeń ściga się ze wzrostem inflacji.

Czytaj także: Inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr; po takich danych RPP ponownie podniesie stopy procentowe o 100 pb?

W mojej ocenie stopy procentowe nie wzrosną więcej niż do 6,0-6,5%, a to dlatego, że wkrótce zaczną się ujawniać negatywne czynniki w postaci spadku popytu.

– mówi w rozmowie z MarketNews24 Damian Rosiński, główny ekonomista Domu Maklerskiego AFS. – Spowolnienie popytu i wzrostu gospodarczego będzie wpływać na obniżenie inflacji.

Problemy ze wzrostem cen ma też EU. Inflacja w strefie euro w kwietniu 2022 r. wzrosła do 7,5 proc. z 7,4 proc. w marcu. Jednak EBC powstrzymuje się z podwyżkami stóp procentowych.

Czytaj także: Mamy inflacyjny rekord, ale padną kolejne >>>

Inflacja w USA

W USA inflacja CPI też jest wysoka, dobiła do poziomu 8%, co bardzo niepokoi inwestorów. Fed prawdopodobnie już w maju przyspieszy podwyżki stóp procentowych, tak aby do końca roku podstawowa stopa procentowa wzrosła do 2,5%. Szczyt podwyżek przewidywany jest w USA na I kw. 2023 r. (wzrost stopy do ok. 3%).

– Rynek spodziewa się serii aż 12 podwyżek stóp procentowych, ale są to zawyżone oczekiwania – ocenia ekspert.

Czytaj także: Inflacja w kwietniu pobiła kolejny rekord; szybko drożeje żywność >>>

W porównaniu do USA czy do średniej unijnej polska inflacja jest bardzo wysoka.

– RPP będzie podnosiła stopy w maju, czerwcu i lipcu, ale w trzecim kwartale zrobi sobie przerwę, aby zobaczyć jakie będą efekty dotychczasowych podwyżek – ocenia D. Rosiński. – Pojawiły się wprawdzie opinie, że podstawowa stopa referencyjna wzrośnie powyżej 10%, ale w mojej ocenie są to prognozy mocno przesadzone.

Źródło: MarketNews24