Inflacja, większość Polaków ogranicza wydatki, inni pozbywają się gotówki

Inflacja, większość Polaków ogranicza wydatki, inni pozbywają się gotówki
Fot. stock.adobe.com/AgataK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Badania ARC Rynek i Opinia opublikowane 16 maja 2022 roku pokazują, że Polacy przyjmują różne strategie radzenia sobie z inflacją, w dużej mierze w zależności od zasobności własnych portfeli.

„Obecnie wśród konsumentów widoczne są dwie postawy. Pierwsza, która dominuje, to postawa ograniczania konsumpcji. Respondenci deklarują, że w obliczu rosnących cen, inflacji i rosnących stóp procentowych ograniczą w pierwszej kolejności niektóre usługi, które mogą być uważane za luksusowe, czyli niekoniecznie niezbędne do życia” – mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Jednak druga postawa jest skrajnie odmienna: „Druga postawa, którą reprezentuje mniejsza grupa badanych, to zwiększenie konsumpcji w imię zasady, że lepiej jest pieniądze wydać niż czekać, aż dalej będą traciły na wartości” – zauważa ekspert dodając, że Polacy uważają, że lokaty bankowe nie chronią ich oszczędności.

Zaciskanie pasa

Najbardziej powszechną postawą jest rezygnacja z niektórych usług, np. z wyjść do restauracji (38%), wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

„Więcej niż 1/3 Polaków (36%) przyznaje, że musiała ograniczyć codzienne wydatki, żeby pieniędzy starczyło na cały miesiąc, z kolei 24% przyznaje, że przez wyższe ceny nie starcza mu na podstawowe wydatki – w obydwu grupach dominują kobiety – aż 42% z nich przyznało, że musi ograniczać wydatki, żeby pieniędzy wystarczyło na cały miesiąc (w przypadku mężczyzn odsetek ten wyniósł 31%)” – czytamy w komunikacie.

35% osób przyznało, że ograniczyło jeżdżenie samochodem ze względu na wysokie ceny benzyny, jednak tylko 5% zastanawia się nad sprzedażą samochodu z tego powodu.

Z kolei niemal co piąty Polak (18%) zrezygnował z zaciągnięcia planowanego kredytu,

Lepiej wydawać, niż patrzeć na topniejącą wartość złotego

Aż 26% badanych Polaków przyznaje, że planuje jak najszybciej spłacić kredyt, bo obawia się, że stopy nadal będą rosły.

13% badanych przyznało, że w ogóle zrezygnowało z oszczędzania, bo to się nie opłaca. W tej grupie dominują mężczyźni (17%) oraz osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej od 45 do 65 lat (16%).

Co piąty Polak przyznaje, że woli coś kupić niż trzymać pieniądze na koncie, gdyż ich wartość maleje, tyle samo osób zrezygnowało jednak z większej inwestycji, którą planowało wcześniej.

17% badanych deklaruje, że szuka innych niż dotychczas sposobów lokowania pieniędzy.

Badanie zostało zrealizowane od 4 do 11 maja 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1031). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Źródło: ARC Rynek i Opinia