Inflacja spowolniła do 1,1 proc. rdr w grudniu. Szybki szacunek GUS

Inflacja spowolniła do 1,1 proc. rdr w grudniu. Szybki szacunek GUS
Fot. stock.adobe.com/duncanandison
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym w grudniu ub. r. (wobec 1,3% r/r w listopadzie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

#Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,9% r/r #inflacja #GUS @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w grudniu, podał też GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,9% r/r

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,9% r/r, ceny nośników energii – wzrosły o 1,1% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 7,7% r/r, podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%, nośników energii – nie zmieniły się, a paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 3,2%, podał też Urząd.

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 1,1% r/r.

Inflacja może pozostać poniżej celu w 2019 r.

Zdaniem ekonomistów, piątkowe dane są neutralne dla oceny perspektyw krajowej polityki pieniężnej. Część z nich spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w najbliższym czasie skupi się na pracy nad niekonwencjonalnymi instrumentami polityki pieniężnej wspomagającymi wzrost gospodarczy.

Analitycy oceniają, że pierwsza podwyżka stóp procentowych może nastąpić w 2020 roku, a w 2019 r. stopy procentowe pozostaną bez zmian.

„Biorąc pod uwagę działania legislacyjne nakierowane na stabilizację cen energii elektrycznej na poziomie z połowy 2018 r., w 2019 r. inflacja CPI może nadal pozostawać poniżej celu NBP przez niemal cały rok. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że w 2019 r. stopy procentowe pozostaną bez zmian, a do pierwszej podwyżki dojdzie w 1Q20” – ocenia starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

„Słabsze dane o inflacji w strefie euro i związany z nim import niskiej inflacji do Polski, oraz przedwyborcza polityka energetyczna (użycie dochodów z praw do emisji do skompensowania wzrostu cen energii zamiast wspierania odnawialnych źródeł) sugerują ryzyko po niższej stronie dla naszych prognoz średniego CPI w 2019 roku” – uważą główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki, ekonomista ING BSK Jakub Rybacki.

„Biorąc pod uwagę determinację rządu dot. cen energii oraz oczekując umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej, cen paliw i powrotu cen żywności do długookresowego trendu wzrostowego nie spodziewamy się, aby inflacja osiągnęła w 2019 cel NBP” – przewiduje analitycy PKO Banku Polskiego.

Źródło: ISBnews