Inflacja przyspieszyła do 1,7 proc. rdr w marcu. Szacunkowe dane GUS

Inflacja przyspieszyła do 1,7 proc. rdr w marcu. Szacunkowe dane GUS
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja wyniosła 1,7% w ujęciu rocznym w marcu br. (wobec 1,2% r/r w lutym), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

W stosunku do poprzedniego miesiąca #ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie wzrosły o 0,3% w marcu #inflacja #GUS @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie wzrosły o 0,3% w marcu, podał też GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,6% r/r, ceny nośników energii – spadły o 1,3% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 7,3% r/r, podano w komunikacie.

Czytaj także: Inflacja przyspieszyła, bo drożeje żywność >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4% mdm

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4%, nośników energii – spadły o 0,1%, a paliw do prywatnych środków transportu – wzrosły o 0,5%, podał też Urząd.

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 1,6% r/r.

Analitycy: inflacja pozostanie poniżej celu w 2019 r.

Ekonomiści spodziewają się, że pomimo uruchomionego impulsu fiskalnego i rosnącej inflacji bazowej inflacja konsumencka będzie kształtować się w okolicach 2-2,5% na koniec roku i nie przebije celu inflacyjnego.

Niektórzy ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w marcu wzrosła do 1,3% r/r.

Zdaniem ekonomistów, piątkowe dane są neutralne dla oceny perspektyw krajowej polityki pieniężnej. Większość z nich spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzyma stopy procentowe bez zmian do końca 2020 roku.

„W całym 2019 CPI najprawdopodobniej pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%r/r). Prognozujemy średnioroczny wzrost rzędu 1,8%r/r” – uważa ekonomista ING BSK Jakub Rybacki.

„Najwyższy od października 2013 poziom inflacji bazowej może przykuć uwagę RPP, bo może być odczytywany jako realizacja scenariusza, w którym napięcia na rynku pracy i dodatnia luka popytowa zaczynają się przekładać na wzmocnienie presji inflacyjnej” – oceniają analitycy PKO Banku Polskiego.

„W rezultacie powyższych tendencji oczekujemy, że do końca bieżącego roku wskaźnik inflacji będzie się wahać w przedziale 1,5% – 2,0% r/r, by na koniec roku ukształtować się na poziomie ok. 2% r/r.” – podsumowuje ekonomistka BOŚ Banku Aleksandra Świątkowska.

Źródło: ISBnews