Inflacja pozostanie wysoka do I kw. 2023 roku, ale nie sięgnie 20 proc.?

Inflacja pozostanie wysoka do I kw. 2023 roku, ale nie sięgnie 20 proc.?
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja pozostanie wysoka do I kw. 2023 r., ale utrzyma się blisko odczytu wrześniowego, czyli 17,2% r/r, i nie powinna dojść do 20% r/r, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski.

„Wszelkie prognozy, którymi dysponujemy, wskazują, że będziemy rzeczywiście na poziomie wysokiej inflacji – na poziomie mniej więcej tym, który wskazywał ostatni odczyt wrześniowy” – powiedział Kochalski w rozmowie z TVN24.

Myślę, że I kwartał 2023 r. to są też wysokie odczyty inflacji.

„Uważam, że nie dojdziemy [do 20%], ale oczywiście to będzie uwarunkowane decyzjami, które nie leżą po stronie banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej” – podkreślił członek RPP.

Czytaj także: GUS: inflacja we wrześniu znowu mocno przyspieszyła, a szczyt wzrostu cen dopiero przed nami >>>

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej w tym tygodniu, że inflacja konsumencka wyniosła 17,2% w ujęciu rocznym we wrześniu 2022 r.

Kochalski: jestem daleki od opinii, że jest dużo przestrzeni do podwyżek stóp

Cezary Kochalski stwierdził, że jest „daleki od opinii”, iż istnieje dużo przestrzeni do podwyżek stóp procentowych. Podkreślił, że listopadowa projekcja banku centralnego ułatwi dyskutowanie o ewentualnych dalszych zmianach parametrów polityki pieniężnej.

Zapytany w rozmowie z TVN24, czy zgadza się z opinią, że jest dużo przestrzeni do podwyżek stóp, Kochalski odpowiedział: „Jestem daleki od takiej opinii”.

Wczoraj członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz powiedziała, że o ile dane za wrzesień nie przyniosą niespodzianek, a projekcja listopadowa będzie zgodna z jej oczekiwaniami, to zdecydowany wzrost stóp procentowych nawet o 100 pb wraz ze zmianą komunikacji są niezbędne, by przywrócić skuteczność polityki.

Czytaj także: RPP w listopadzie powróci do podwyżek stóp procentowych?

„Jesteśmy przed projekcją listopadową, która naświetli nam główne parametry pewne parametry ekonomiczne i pewnie wtedy łatwiej byłoby dyskutować o ewentualnych zmianach parametrów” – powiedział Kochalski w rozmowie z TVN24.

„Wydaje się, że nie ma [dużej przestrzeni do podwyżek stóp], dlatego, że jeżeli spojrzymy na lukę popytową, to ona się domyka” – wskazał członek Rady.

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

Podkreślił, że RPP podniosła stopy procentowe 11-krotnie (do 6,75% w przypadku stopy referencyjnej) – w jego ocenie, to są „spektakularne zmiany” parametrów polityki pieniężnej.

„Dalsze tak radykalne podwyżki – ewentualnie podwyżki w ogóle – mogłyby wpłynąć i na aktywność gospodarczą, ale w efekcie odwrócić trend. Czyli inflacja obniżałaby się, ale bardzo, bardzo istotnym kosztem dla gospodarki, dla społeczeństwa” – podsumował Kochalski.

Czytaj także: Goldman Sachs prognozuje dalszy wzrost stóp procentowych w Polsce, do jakiego poziomu?

Członek RPP stwierdził także, że nie ma problemu z dostępem do materiałów i ekspertów w banku centralnym.

„Ja mam taki sam dostęp do materiałów analitycznych, jak moi koledzy i koleżanki z Rady Polityki Pieniężnej i uważam, że członek Rady Polityki Pieniężnej jest wyposażany w informacje, materiały analityczne, które w sposób odpowiedzialny i pełny pozwalają mu zająć stanowisko na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej. Mówię z pełnym przekonaniem” – powiedział Kochalski.

Źródło: ISBnews