Inflacja na poziomie 80 procent, a Turcja obniża stopy procentowe

Inflacja na poziomie 80 procent, a Turcja obniża stopy procentowe
Fot. stock.adobe.com/Frank Parker
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
18 sierpnia turecki bank centralny dokonał obniżki stóp procentowych o 100 pkt bazowych pomimo gwałtownego wzrostu inflacji do poziomu najwyższego od 24 lat i rekordowo niskiego kursu liry.

Waluta turecka  gwałtownie się osłabiła. Od początku roku lira straciła do głównych walut 25% ponieważ rekordowa inflacja i zaniepokojenie inwestorów niekonwencjonalną polityką monetarną banku centralnego skłoniły kapitał zagraniczny do ucieczki z rynku tureckiego.

Oczekiwano, że bank utrzyma stopę procentową na poziomie 14%, co i tak było poziomem bardzo niskim przy obecnej inflacji, wynoszącej ok 80%.

Zamiast tego Komitet Polityki Pieniężnej (KPP) kierowany przez prezesa  banku Şahapa Kavcioğlu obniżył stopy do poziomu 13%, argumentując, że istnieje obawa spowolnienia wzrostu gospodarczego.

W komunikacie po decyzji KPP stwierdzono, że obniżka nie jest początkiem cyklu zmian stóp procentowych i obecny poziom jest odpowiedni.

Jak zejść z 80 procent inflacji do celu inflacyjnego 5 procent?

„Ważne, aby warunki finansowe pozostały korzystne dla zachowania tempa wzrostu produkcji przemysłowej i pozytywnego trendu w zatrudnieniu w okresie rosnącej niepewności co do globalnego wzrostu, a także eskalacji ryzyka geopolitycznego” – czytamy w komunikacie.

Şahap Kavcioğlu, prezes banku centralnego Turcji, popiera niezwykłą teorię prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, który uważa, że ​​wysokie stopy procentowe powodują inflację.

Ekonomiści głównego nurtu teorię tę odrzucają. Kavcioğlu objął stanowisko w marcu 2021 roku po tym, jak jego poprzednik Naci Ağbal został przez prezydenta zdymisjonowany, gdyż nie godził się na obniżki stóp. Erdoğan zdymisjonował także dwóch wcześniejszych prezesów Banku Centralnego Turcji.

W ubiegłym roku kierowany przez Kavcioğlu bank centralny dokonał czterech cięć stóp procentowych obniżając je z 19% do 14%. To wywołało najwyższą inflację w Turcji od ćwierćwiecza.

Obniżka do 13% jest pierwszą w 2022 roku. Bank przewiduje, że jesienią inflacja osiągnie maksymalny poziom 85%, a w końcu roku spadnie do 60%. Cel inflacyjny banku centralnego Turcji to 5%.

Im więcej traci lira tym wyższe rekompensaty dla oszczędzających

W ostatnich tygodniach znacznie wzrosły rezerwy zagraniczne banku – o ok. 15 mld USD – co było spowodowane przekazaniem przez rosyjską państwową firmę Rosatom środków swojej spółce zależnej, która buduje w Turcji elektrownię jądrową o wartości 20 mld USD.

W przyszłym roku w Turcji odbędą się wybory i Erdoğanowi zależy na tym, by gospodarka szybko rosła. Walka z inflacją przestała być priorytetem, tym bardziej, że nie da się jej szybko pokonać, a skuteczna walka z nią wywołałaby recesję i wzrost bezrobocia.

W grudniu 2021 roku wprowadzono w Turcji rekompensaty, które przysługują depozytariuszom, trzymającym w bankach komercyjnych depozyty o zapadalności od 3 do 12 miesięcy.

Depozyty są oprocentowane stopą banku centralnego, ale depozytariuszom zwracana jest suma spadku wartości liry wobec dolara.

Źródło: aleBank.pl