Inflacja dla RPP ważniejsza od wzrostu gospodarczego?

Inflacja dla  RPP ważniejsza od wzrostu gospodarczego?
Arkadiusz Balcerowski, Noble Funds TFI. Źródło: NF TFI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej stoi w tym tygodniu przed trudnym zadaniem. Choć konsensus rynkowy zakłada kolejną podwyżkę stóp procentowych, tym razem o 50pb, to w zasadzie wyobrazić sobie można różne scenariusze., pisze Arkadiusz Balcerowski, analityk Noble Funds TFI.

W dalszym ciągu nie brakuje argumentów za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej w dość agresywny sposób.

Wymienić tutaj można chociażby kolejne zaskoczenie odczytem inflacji (w listopadzie 7,7% r/r), czy też zwiększenie prawdopodobieństwa szybszej normalizacji polityki przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Silniejszy złoty mógłby spowolnić inflację w horyzoncie kolejnych kilku kwartałów

Skupiając się na polskiej inflacji należy wskazać, że w ubiegłym miesiącu po raz kolejny obserwowaliśmy wzrost cen bazowych, za których kreacją stoją czynniki popytowe.

Czytaj także: RPP po raz trzeci podwyższy stopy procentowe

Z drugiej strony, w ostatnich tygodniach pojawiło się więcej ciemnych chmur, jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze na 2022 roku. Rząd z kolei zaaplikował własne rozwiązania w walce z inflacją, które mogą obniżyć przyszłoroczną ścieżkę o ok. 0,6 pkt. proc.

Niemniej aspekt ten nie jest do końca antyinflacyjny, gdyż w praktyce tarcza może być traktowana jako impuls fiskalny, który na przestrzeni przyszłego roku może rozsmarować się po kategoriach bazowych.

Poglądy Rady co do przyszłych ruchów powinny być przedstawione czytelniej, co pozwoliłoby lepiej zarządzać oczekiwaniami rynkowymi

To poniekąd może studzić zapał Rady do mniejszego zacieśniania monetarnego.

Czytaj także: Prezes NBP: dalsze wzrosty stóp procentowych ograniczone, by nie zdusić gospodarki

Wreszcie, ostatnie dni przyniosły wyraźne umocnienie złotego, a kurs pln/euro ponownie powrócił poniżej 4,6. Mając na uwadze to, że to kurs najszybciej reaguje na zmiany w polityce pieniężnej, można oczekiwać, iż silniejszy złoty mógłby spowolnić inflację w horyzoncie kolejnych kilku kwartałów.

Tak czy inaczej Rada musi brać pod uwagę, że niższa od oczekiwań podwyżka może spowodować ponowną deprecjację złotego. Tym samym skłaniałbym się do podwyżki nawet o 75pb.

Poglądy Rady co do przyszłych ruchów powinny być przedstawione czytelniej, co pozwoliłoby lepiej zarządzać oczekiwaniami rynkowymi. Obecnie inflacja powinna być priorytetem dla Rady, nawet kosztem wzrostu gospodarczego.

Arkadiusz Balcerowski,

analityk Noble Funds TFI.

Źródło: aleBank.pl