Ile w tym roku Polacy wydadzą na ferie zimowe?

Ile w tym roku Polacy wydadzą na ferie zimowe?
Fot. stock.adobe.com/luckybusiness
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polacy najczęściej zakładają, że koszt wyjazdu w czasie ferii zimowych wyniesie od 400 do 800 zł na osobę, wynika z badania "Wydatki na ferie zimowe 2019" przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie Grupy Kruk. Taką kwotę najczęściej wskazywali też rok temu. Wyższą kwotę podało 18% respondentów, a niższą 14% z nich.

Polacy najczęściej zakładają, że koszt wyjazdu w czasie ferii zimowych wyniesie od 400 do 800 zł na osobę #ferie

„Prawie co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać na ferie zimowe, a co piąty jeszcze się waha, jaką podjąć decyzję. A decyzja ta może być trudna, bo ceny za tygodniowy pobyt dziecka na zimowisku lub obozie zimowym wahają się pomiędzy 1 100 a 2 000 zł. Z przeprowadzonego badania wynika, że Polacy najczęściej zakładają, że koszt wyjazdu w czasie ferii zimowych wyniesie od 400 do 800 zł na osobę” – czytamy w komunikacie.

Blisko 50% nie planuje wyjazdu

Blisko 50% (48%) osób, które wzięły udział w badaniu, nie planuje wyjazdu. Wyniki badania pokazały jednak spore zróżnicowanie pomiędzy mieszkańcami poszczególnych województw pod tym względem. W województwie lubelskim i śląskim ferie spędzi w domu 65% mieszkańców tych regionów. To najwięcej spośród wszystkich województw. W swojej miejscowości zostaną też osoby z województwa łódzkiego (prawie 60%), a także z województwa podlaskiego i kujawsko-pomorskiego (w obu po ponad 59%), wskazano również.

Czytaj także: Za wyjazdy na ferie zimowe zapłacimy więcej niż rok temu >>>

„Zimowa przerwa semestralna w niektórych województwach wypada jeszcze w styczniu, czyli dwa tygodnie po przerwie świątecznej. Dla wielu rodzin grudniowe wydatki są odczuwalne jeszcze w ciągu kolejnych tygodni. Dlatego jednym z powodów spędzania ferii w domu może być nadwyrężony wcześniej budżet domowy. Trzeba mieć też na uwadze różnice w wysokości wynagrodzeń w poszczególnych regionach” – powiedziała Agnieszka Salach z Grupy Kruk, cytowana w materiale.

Decyzja o wyjeździe nie zależy tylko od wysokości wynagrodzenia

Według danych GUS dotyczących zatrudnienia i wynagrodzenia Polaków od I do III kwartału 2018 roku, najlepiej zarabiali mieszkańcy województwa mazowieckiego (5 859,71 zł), dolnośląskiego (4 955,80 zł) i pomorskiego (4 859,71 zł). Najniższe przeciętne pensje miały osoby mieszkające w warmińsko-mazurskim (4 079,19 zł), podkarpackim (4 137,27 zł) i kujawsko-pomorskim (4 211,57 zł), przypomniano w materiale.

„Okazuje się jednak, że decyzja o wyjeździe na zimowy wypoczynek nie zależy tylko od wysokości wynagrodzenia. Kluczowe jest tu planowanie swoich wydatków z dużym wyprzedzeniem i umiejętność zarządzania swoimi finansami. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać na taki wyjazd, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie on do skutku” – dodała Salach.

Ferie zimowe w innym regionie Polski spędzą przede wszystkim mieszkańcy województwa wielkopolskiego (48%), zachodniopomorskiego (43%), mazowieckiego (42%) i warmińsko-mazurskiego (40%), podsumowano.

Badanie SW Research „Wydatki na ferie zimowe w 2019 roku” na zlecenie Grupy Kruk przeprowadzono w dniach 7-9.01.2019 roku metodą wywiadów online (CAWI).

38% Polaków wyda na feriach za granicą do 2 tys. zł na osobę

Z kolei według badania Diners Club Polska tej zimy na ferie wyjedzie 25% Polaków. Większość wyjeżdżających spędzi zimowy urlop w kraju, natomiast co trzeci będzie wypoczywał za granicą. Najwięcej ankietowanych (38,2%) wyda na zagraniczny wyjazd od 1 do 2 tys. zł na osobę, wynika z badania Diners Club Polska. Co trzeci planuje zmieścić się w budżecie między 2 a 4 tys. zł. Na najdroższy urlop, przekraczający 4 tys. zł na osobę, pozwoli sobie prawie 20% badanych. Tylko 9% nie planuje większego budżetu niż 1 tys. zł.

„Dobra koniunktura sprawia, że coraz więcej Polaków stać na luksusowy urlop. Tej zimy blisko 53% badanych wyjeżdżających za granicę wyda ponad 2 tys. zł na osobę. Co piąty przeznaczy powyżej 4 tys. To wyraźnie pokazuje, że Polacy podróżujący zimą dysponują sporymi budżetami” – powiedział prezes Diners Club Polska Paweł Pomianowski, cytowany w komunikacie.

W tym roku na ferie zimowe wyjedzie prawie jedna czwarta Polaków – wynika z badania Diners Club Polska. 72% ankietowanych zostanie w domu, a tylko 3% nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, podano również.

„Zimą 2017 r. na ferie planowało wyjechać 19,5% badanych – o 5,3 pkt proc. mniej niż obecnie. Liczba osób, które wybierają się na ferie zimowe, z roku na rok rośnie, choć nadal zdecydowanie więcej Polaków udaje się na wyjazdy wakacyjne. Latem 2018 r. na urlop wyjechało ponad trzy razy więcej badanych niż tej zimy. Badania Diners Club Polska pokazują jednak, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na urlop zarówno latem, jak i zimą” – dodał Pomianowski.

Główne kierunki wyjazdów

W porównaniu z 2017 r. nie zmieniły się główne kierunki wyjazdów. Podobnie jak w tym roku, dwa lata temu 65% ankietowanych zamierzało spędzić ferie na terenie kraju, a 35% chciało wyjechać za granicę. W 2019 r. więcej osób wybierze jednak bardziej odległą destynację. Liczba badanych, którzy planują podróż poza Europę, wzrosła w porównaniu z 2017 r. o ponad 11 pkt. proc., wskazano.

Ubezpieczenie turystyczne wykupi 82% badanych

W związku z zimowym wyjazdem ubezpieczenie turystyczne wykupi 82% badanych. 42,5% skorzysta z ubezpieczenia, które jest w standardowej ofercie biura podróży – o 25 pkt. proc. więcej niż w 2017 r. Prawie 30% wykupi polisę bezpośrednio u ubezpieczyciela.

„Zdecydowanie więcej turystów ubezpiecza się zimą niż latem, co wynika głównie z faktu, że większość osób wyjeżdża zimą, by uprawiać sport. Wybierając ubezpieczenia podróży zagranicznej, należy zwrócić uwagę, na jaką formę aktywności się decydujemy. Niektóre polisy nie pokrywają kosztów leczenia związanych z uprawianiem sportów, musimy o tym pamiętać, szczególnie decydując się na sporty ekstremalne. W przypadku wyjazdów w góry, warto się również zapoznać z zasadami funkcjonowania lokalnego pogotowia górskiego. Wezwanie go w Austrii czy Chorwacji może nas sporo kosztować” – dodał prezes Diners Club Polska.

Z innej formy ubezpieczenia, np. zawartego w karcie kredytowej, skorzysta co dziesiąty ankietowany. Na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) liczy 9% badanych, taka sama liczba turystów planuje wyjechać bez żadnego ubezpieczenia.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań i Raportów Społecznych (IBRIS) w grudniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

Źródło: ISBnews