Ile małe i średnie firmy wydają na wdrażanie nowych technologii?

Ile małe i średnie firmy wydają na wdrażanie nowych technologii?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczają średnio 14,5% przychodów na wdrażanie nowych technologii, wynika z badania Smart Industry Polska 2018, przygotowanego przez firmę Siemens Sp. z o.o. we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

#Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczają średnio 14,5% przychodów na wdrażanie nowych technologii #MSP #technologie #Siemens @MPiT_GOV_PL

– Do najważniejszych barier innowacyjności 64% firm zaliczyło brak środków finansowych, a 62% wskazało na brak czasu na długofalową działalność innowacyjną – powiedział dyrektor branż przemysłowych i członek zarządu w Siemens Polska Tomasz Hajduk podczas prezentacji badań.

Dodał, że trzecią istotną barierą w rozwoju polskich małych i średnich wielkości przedsiębiorstw są problemy z pozyskaniem odpowiednio wykształconych kadr (średnio 53% wskazań). Według niego, brak kadr firmy wskazują jednocześnie jako czynnik zewnętrzny i wewnętrzny.

– Zapytaliśmy również, ile przeznaczają one środków na innowacje. Okazało się, że jest to średnio 14,5% przychodów przedsiębiorstw w sektorze MSP. Jest to bardzo wysoki procent. Firmy inwestują zarówno w automatyzację linii technologicznych jak i w optymalizację produkcji – powiedział Hajduk.

Bariera w rozwoju

Dodał, że do czynników zewnętrznych, które stanowią barierę w ich rozwoju to firmy zaliczają także biurokrację i niewystarczające wsparcie ze strony organów publicznych.

Z badania wynika także, że na trudności z uzyskaniem dotacji unijnych skarżą się głównie firmy najmniejsze – zatrudniające do 9 pracowników (jest to aż 73% takich firm, a w grupie MSP odsetek takich firm stanowi 58%).

– Wyniki tej ankiety mnie nie zaskoczyły. Dziś lub jutro na Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie przyjęty dokument, dotyczący platformy przemysłu przyszłości (Przemysł 4.0), którego zadaniem będzie wsparcie procesu, o którym jest ten raport. Przeszkoleni doradcy będą m.in. informować i promować wszystko, co ma związek z Przemysłem 4.0 firm z MSP – zapowiedział dyrektor z departamentu innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Jan Filip Staniłko.

Dodał, że na projektowanej platformie internetowej firmy będą mogły znaleźć m.in. informację nt. tego, gdzie mogą uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe.

– Przedsiębiorca ma się dowiedzieć, jak dane przedsięwzięcie może zrealizować i sfinansować. W BGK przygotowywany jest instrument, który ma wesprzeć cyfryzację przedsiębiorstw. Będzie on dystrybuowany przez banki współpracujące z BGK, ale do tego również musimy przeszkolić odpowiednio pracowników – dodał Staniłko.

Co zyskują firmy dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii?

Autorzy badania zwracają uwagę, że dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii firmy oczekują wyższej rentowności, poprawy jakości produktów i usług, a także zwiększenia wydajności pracy i obniżki kosztów. Firmy średniej wielkości, zatrudniające od 50 do 250 pracowników częściej dostrzegają możliwość zmniejszenia liczby awarii i przestojów.

Badanie zostało zrealizowane w kwietniu 2018 r. przez Kantar Millward Brown metodą CATI na próbie 200 firm z branży przemysłowej lub produkcyjnej, zatrudniających do 250 osób.

Źródło: ISBnews