Ile KDPW w chmurze obliczeniowej?

Ile KDPW w chmurze obliczeniowej?
Sławomir Panasiuk, wiceprezes Zarządu KDPW. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas konferencji IT@BANK 2022 - Sławomir Panasiuk, wiceprezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych mówił o przenoszeniu części aktywności KDPW do chmury obliczeniowej oraz o planach tej instytucji na kolejne lata.

Sławomir Panasiuk przyznaje, że część rozwiązań w KDPW jest tworzona w takich technologiach, które pozwolą na ich wykorzystywanie w chmurze obliczeniowej.

Na obecnym etapie nie może jednoznacznie stwierdzić czy KDPW będzie korzystać z chmury publicznej, prywatnej czy też z rozwiązań hybrydowych.

Zalety chmury

Jak stwierdził, ważne jest aby rozwiązania od samego początku były projektowane, testowane i weryfikowane pod kątem stosowania ich w chmurze. Mają to być rozwiązania wykorzystujące technologie związane z konteneryzacją, rozproszeniem danych, z możliwością stosowania wysokiej dostępności.

Wymienił szereg przewag chmury obliczeniowej nad tradycyjnymi fizycznymi serwerami, takich jak: niezawodność, dostępność, większą łatwość testowania czy lepsze możliwości wykrywania błędów.

Jego zdaniem należy jednak zachować równowagę pomiędzy rozwiązaniami chmurowymi a tradycyjnymi po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i móc wykorzystywać najlepsze cechy rozwiązań chmurowych i „fizycznych”.

Zmiany technologiczne w 2023 roku

Mówiąc o planach na rok następny powiedział, że KDPW przygotowuje się między innymi do zmian w europejskim systemie rozrachunku pieniężnego TARGET2 (Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer System) oraz TARGET2-Securities (T2S). To wdrożenie zostało przesunięte na marzec 2023 roku.

Innym istotnym przedsięwzięciem jest zamiana stawki referencyjnej WIBOR na WIRON. Jak zaznaczył, będzie się to też wiązało z istotnymi zmianami technologicznymi.

Źródło: bank.pl