Ile czasu firmy czekają na pieniądze za fakturę? Za długo

Ile czasu firmy czekają na pieniądze za fakturę? Za długo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Średni okres oczekiwania przez firmy MŚP na płatność za fakturę to 29 dni. 60 proc. przedsiębiorców potwierdza, że co najmniej raz w miesiącu ma problem z otrzymaniem terminowej płatności za fakturę.

60 proc. MŚP co najmniej raz w miesiącu ma problem z otrzymaniem terminowej płatności za fakturę. #firmy #faktury #zatory

Jak wynika z 14. fali cyklicznego badania Bibby MSP Index, co piąty badany mówi, że ten problem występuje 2-5 razy w ciągu miesiąca.

– Długie przeterminowania, powyżej jednego miesiąca, a do trzech miesięcy, dotknęły aż 13 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP – mówi Tomasz Rodak, ekspert Bibby Financial Services w Polsce.

Jest to więc problem powszechny w polskiej gospodarce, dodaje ekspert.

 

Efekt domina

– Możemy porównać gospodarkę do maszyny pełnej kół zębatych, gdzie każde koło to przedsiębiorstwo. Jeśli więc jedno z tych przedsiębiorstw traci płynność finansową, to cała maszyna przestaje dobrze funkcjonować. Konsekwencją tego jest efekt domina, czyli niepłacenie przez jedną firmę odbija się czkawką naszym dostawcom, odbiorcom i pozostałym kontrahentom. Ta sytuacja może do nas wrócić i może zdarzyć się, że my jako nierzetelny płatnik nie otrzymamy płatności od naszego partnera biznesowego – przestrzega Tomasz Rodak.

Najgorszym możliwym scenariuszem zaś w takiej sytuacji jest brak płatności ze strony kontrahenta, którego efektem jest całkowita utrata płynności i potencjalne zamknięcie prowadzonej działalności.