Horyzonty Bankowości 2016

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Jak będzie wyglądać rynek finansowy za dwa, pięć czy też dziesięć lat? Czy bankowość definitywnie przeniesie się na ekrany smartfonów i tabletów? I wreszcie - do jakiego stopnia działania regulacyjne kształtować będą oblicze instytucji finansowych w kolejnych latach? To tylko niektóre zagadnienia omawiane podczas kolejnej, piątej już edycji "Horyzontów Bankowości".

W ramach tegorocznego wydarzenia odbywają się równolegle następujące konferencje:

  • Forum Strategii Bankowych – czyli spotkanie liderów instytucji finansowych z niezależnymi ekspertami oraz reprezentantami instytucji otoczenia bankowego. Podczas Forum omawiane są kluczowe kwestie dla przyszłości polskiego i europejskiego sektora finansowego. Program tegorocznej edycji koncentruje się na ewolucji strategii realizowanych przez instytucje finansowe w obliczu wyzwań natury technologicznej i regulacyjnej oraz zmianom modelu sprzedażowego w instytucjach finansowych.
  • Płatności Mobilne – wydarzenie tradycyjnie już poświęcone w całości najnowszym trendom w dziedzinie systemów płatności wykorzystujących tablety, smartfony, smartwatche oraz inne inteligentne urządzenia towarzyszące nam na co dzień. Jak będzie wyglądać docelowy model płatności przy użyciu urządzeń mobilnych? Czy udział banków w realizacji programu „500+” oznacza początek digitalizacji operacji płatniczych w sektorze publicznym? Wreszcie – czym zaskoczą nas w najbliższych latach dostawcy najnowszych technologii? To najważniejsze wątki tegorocznej dyskusji.

Centralnym punktem wydarzenia jest uroczystość rozstrzygnięcia XXI rankingu „50 największych banków w Polsce”, prowadzonego przez redakcję „Miesięcznika Finansowego BANK”. Równolegle wręczone zostaną także inne wyróżnienia:

  • Medale Mikołaja Kopernika, przyznane z okazji 25-lecia Związku Banków Polskich;
  • Nagrody dziennikarskie Związku Banków Polskich im. Mariana Krzaka,
  • Wyróżnienia przyznawane w ramach konkursu „Etyka w Finansach – Nagroda Robina Cosgrove”.

Obrady Forum Strategii Bankowych rozpoczął prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Odnosząc się on do jakże dynamicznych zmian dokonujących się zarówno w aspekcie biznesowym, jak i regulacyjnym funkcjonowania sektora finansowego, podkreślił, że ponad 170 tys. pracowników w przeszło sześciuset polskich bankach na co dzień musi dostosowywać się do nowych wyzwań. Krzysztof Pietraszkiewicz nawiązał również do popołudniowej ceremonii wręczenia nagród, stanowiącej stały element programu „Horyzontów Bankowości”. – Chcemy podziękować bankowcom, ale również dziennikarzom, którzy przez cały rok relacjonowali wydarzenia związane z sektorem finansowym – podkreślił prezes ZBP.

W dalszej części wydarzenia nagrodzono dla osób zaangażowanych w realizację programu edukacyjnego BAKCYL, przygotowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. Nagrody wręczyli: prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz oraz prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości dr Marek Radzikowski. W imieniu wyróżnionych głos zabrała Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, reprezentująca Fundację BGŻ. – Mogliśmy wspólnie, pod jedną flagą, zorganizować projekt, ponieważ wszyscy razem zgromadziliśmy się, aby zrobić coś dobrego dla innych – podkreśliła przedstawicielka Fundacji BGŻ. Jej zdaniem udział banków w inicjatywach edukacyjnych nie powinien być traktowany jako próba wyręczana państwa; doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że sami bankowcy potrzebują aktywnego udziału w programach kreujących świadomość ekonomiczną młodego pokolenia.

„Quo vadis banking, czyli między Scyllą a Charybdą” – prezentację pod tak prowokacyjnym tytułem przedstawił prezes Raiffeisen Polbanku Piotr Czarnecki. Pierwszym z mitologicznych potworów jest otoczenie regulacyjne bankowości. CRD IV, kolejne wymogi Komitetu Bazylejskiego, przepisy dotyczące uporządkowanej likwidacji banków czy wreszcie nasz „rodzimy” podatek bankowy – z tym wszystkim muszą się mierzyć na co dzień współczesne banki. Z kolei rolę Charybdy pełnią obecnie coraz bardziej agresywne przedsiębiorstwa z branży FinTech – zarówno te będące startupami, jak i doświadczeni gracze rynkowi w rodzaju Google’a. Jak odnaleźć się w nowej, podwójnie niełatwej rzeczywistości? Czy rywalizować z FinTechami, czy też stawiać na współpracę, a jeśli to drugie, to na jakich zasadach? O tych właśnie wyzwaniach dla branży mówił Piotr Czarnecki.

Karol Jerzy Mórawski