Historyczna decyzja KE; chce zablokować wypłatę 7,5 mld euro funduszy unijnych dla Węgier

Historyczna decyzja KE; chce zablokować wypłatę 7,5 mld euro funduszy unijnych dla Węgier
Fot. stock.adobe.com/luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie (państwom UE) zablokowanie części funduszy unijnych dla Węgier. Dokładnie chodzi ok. 7,5 mld euro. Powodem są m.in. zarzuty korupcji w tym kraju.

Jak podała KE,

Ma to zapewnić ochronę budżetu UE i interesów finansowych UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech.

To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją.

„Dzisiejsza decyzja jest wyraźnym dowodem determinacji Komisji w zakresie ochrony budżetu UE i wykorzystania wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby osiągnąć ten ważny cel. (…) Chodzi o naruszenia praworządności, która zagraża wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE” – powiedział komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

Nieprawidłowości w węgierskich przepisach

Komisarz zwrócił uwagę na nieprawidłowości w węgierskich przepisach, dotyczących zamówień publicznych, brak zabezpieczeń przed konfliktami interesów i nieskuteczna walkę z korupcją.

Czytaj także: Węgry zaciskają pasa i szukają pomocy w Unii Europejskiej >>>

Komisja proponuje zawieszenie 65 proc. zobowiązań na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Jak podaje Reuters, te 7,5 mld euro to ok. 5 proc. szacowanego PKB na 2022 rok.

Rada ma teraz miesiąc na podjęcie kwalifikowaną większością głosów decyzji, czy przyjąć takie środki. W wyjątkowych okolicznościach termin ten można przedłużyć maksymalnie o kolejne dwa miesiące.

Węgry zaproponowały w ostatnich tygodniach utworzenie nowej agencji antykorupcyjnej w tym kraju.

Źródło: PAP BIZNES