Henryk Wnorowski z RPP: zatrzymanie się stopy procentowej na poziomie 6-7 proc. realne

Henryk Wnorowski z RPP: zatrzymanie się stopy procentowej na poziomie 6-7 proc. realne
Fot. stock.adobe.com/BillionPhotos.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak powiedział w telewizji Biznes24 członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski, realne wydaje się, że wzrost stopy procentowej zatrzyma się na poziomie 6-7 proc.

Członek RPP zapytany, czy podwyżki stóp procentowych mogą zakończyć się na poziomie 7-7,5 proc.: „Oczywiście, może tak być. Kilka miesięcy wcześniej powiedziałem, że możemy zatrzymać się gdzieś między 6 a 7 proc. i to się wydaje całkiem realne. Oczywiście czekamy z niecierpliwością i jakimś drobnym niepokojem na odczyty sierpniowe, które pozwolą nam do końca wyrobić opinię jak będziemy się zachowywać w trakcie wrześniowego posiedzenia decyzyjnego Rady Polityki Pieniężnej”.

Czytaj także: Henryk Wnorowski z RPP: za wcześnie, by przesądzać, czy będą dalsze podwyżki stóp procentowych >>>

Zapytany, czy widzi przestrzeń do podwyżki stóp proc., powiedział: „Myślę, że tak. Tak jak było już kilkakrotnie mówione, także przez prezesa NBP, to co pojawiało się w wypowiedziach innych członków RPP, wygląda na to, że gdzieś zbliżamy się do końca cyklu podwyżek”.

Polityka budżetowa powoduje dodatkowe napięcia inflacyjne

„Mamy do czynienia cały czas z dosyć luźną polityką budżetową, rządzący mają inną perspektywę. Po ludzku rozumiem niektóre posunięcia, natomiast jeśli chodzi o to, jak wpływa to na inflację, to wszyscy mamy świadomość, że taka polityka powoduje dodatkowe napięcia inflacyjne. To jest decyzja rządu, my to przyjmujemy jako pewne ograniczenie zewnętrzne, tak jak zewnętrzne szoki podażowe i uwzględniamy to” – zaznaczył Wnorowski.

Kiedy nastąpi szczyt inflacji w Polsce?

Członek RPP zapytany, kiedy nastąpi szczyt inflacji w Polsce, powiedział: „Moja opinia jest dosyć zbliżona do opinii naszego przewodniczącego, prof. Glapińskiego. Zresztą kilkakrotnie wypowiadałem się już na ten temat, mówiąc o końcu wakacji. Najprawdopodobniej sierpniowy odczyt będzie w pobliżu lipcowego, być może w którąś stronę – o 0,1-0,2 pkt proc. – będzie zmiana. Natomiast w miesiącach powakacyjnych, a zwłaszcza we wrześniu, ja osobiście oczekuje już znaczącej obniżki dynamiki inflacji w naszym kraju”.

Czytaj także: Prezes NBP: zapewnienie stabilności cen w Polsce, wg obecnej wiedzy, nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej >>>

„Styczeń ma zawsze swoją specyfikę, a ten styczeń będzie szczególny. Na pewno może być wtedy jakiś powrót do wzrostów, tam właśnie pewnie pojawi się szczyt inflacji, natomiast kocówka tego roku będzie dobra” – dodał.

Spadek cen paliw

W ocenie Wnorowskiego, do obniżenia tempa inflacji powinien przyczynić się spadek cen paliw.

„Oczekuję, że ropa naftowa będzie tym głównym składnikiem obniżonego tempa inflacji, bo jeśli chodzi o pozostałe surowce energetyczne – tu może być ciągle duża dynamika i duża nerwowość. Poza tym myślę, że powoli będziemy przechodzić do przeszłości, jeśli chodzi o składnik inflacji, które ciągnęły żywność do góry, oczekuję tutaj znacznego obniżenia dynamiki” – powiedział.

Źródło: PAP BIZNES