Henryk Wnorowski z RPP: stopy procentowe i kurs walutowy będą jeszcze przez jakiś czas wykorzystywane przez NBP w walce z inflacją

Henryk Wnorowski z RPP: stopy procentowe i kurs walutowy będą jeszcze przez jakiś czas wykorzystywane przez NBP w walce z inflacją
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopy procentowe i kurs walutowy będą jeszcze przez jakiś czas instrumentami wykorzystywanymi przez bank centralny w walce z inflacją, uważa nowo powołany członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski. Według niego, inflacja w lutym będzie już znacznie niższa niż 9,2% r/r odnotowane w styczniu. Spodziewa się on "z dużym prawdopodobieństwem" przedłużenia trwania tarczy antyinflacyjnej, żeby impuls do wzrostu inflacji nie pojawił się od 1 sierpnia.

Generalnie, jestem przekonany, że zarówno dla banku centralnego, jak i dla polskiego rządu celem jest walka z inflacją i stabilizacja jej poziomu.

„Dlatego instrumenty, które są w dyspozycji banku, czyli stopy procentowe i kurs walutowy będą jeszcze przez jakiś czas wykorzystywane” – powiedział Wnorowski w rozmowie z białostockim „Kurierem Porannym”.

Czytaj także: Rafał Sura z RPP: jest przestrzeń do podwyżki stóp procentowych o 50 pb w marcu i po 25 pb w kolejnych miesiącach >>>

„Generalnie i stopy, i tarcze, to jest to, co powinno sprawić, że inflacja powinna stabilizować się w większym tempie. To co ją utrzymuje, to czynniki kosztotwórcze na zewnątrz polskiej gospodarki, czyli sytuacja na rynkach światowych, gdy chodzi zwłaszcza o ceny nośników energii. Przez to inflacja jest stosunkowo wysoka, bo przecież pamiętamy odczyt styczniowy powyżej 9%. Ja głęboko wierzę, że odczyt lutowy będzie znacząco niższy i będziemy zmierzali w stronę jej stabilizacji” – dodał.

Rząd przedłuży działanie tarczy?

Według niego, jest możliwe przedłużenie tarczy antykryzysowej, tym bardziej, że premier zapowiadał już taką możliwość.

„Nie trzeba wielkiej mądrości, by taką tezę, tezę o impulsie do wzrostu inflacji sformułować. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że przedłużenie obowiązywania tarczy w jakiejś jej części będzie po to, żeby impuls do wzrostu inflacji nie pojawił się od 1 sierpnia. Myślę, że w tym momencie trzeba cieszyć się z tej osłony, którą tarcza daje obecnie. Pamiętajmy, że to dopiero pierwszy miesiąc, a pozostaje jeszcze pięć. W tym czasie rząd na pewno będzie bacznie obserwował sytuację na rynkach, by odpowiednio zareagować, aby nie doszło do impulsu do skokowego wzrostu inflacji” – wskazał członek Rady.

Prezydent powołał Henryka Wnorowskiego – a także Ireneusza Dąbrowskiego – do RPP 18 lutego br.

Czytaj także: Prezydent powołał Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego do Rady Polityki Pieniężnej >>>

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 9,2% w ujęciu rocznym w styczniu 2022 r.

RPP podwyższyła w lutym stopy procentowe o 50 pb – do 2,75% w przypadku stopy referencyjnej. Była to piąta podwyżka z rzędu – RPP podnosiła stopy w każdym miesiącu od października ub.r.

Źródło: ISBnews