Henryk Wnorowski z RPP: podwyżki stóp procentowych we wrześniu, może w październiku; koniec cyklu bliski

Henryk Wnorowski z RPP: podwyżki stóp procentowych we wrześniu, może w październiku; koniec cyklu bliski
Fot. stock.adobe.com/Aga Rad
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak powiedział w Radiu Maryja członek RPP Henryk Wnorowski, podwyżki stóp procentowych możliwe są we wrześniu, może jeszcze w październiku; koniec cyklu zacieśniania jest bliski.

Zdaje się, że po pierwsze motywacja w postaci rosnącej inflacji do podnoszenia stóp będzie wyraźnie wygaszana.

„(..) Wzrost gospodarczy w II kw. rok do roku był wyraźnie ponad 5 proc., ale kwartał do kwartału mieliśmy spadek o 2,3 proc. To pokazuje, że w gospodarce mamy już widoczne w różnych miejscach spowolnienie. Dramatyczne załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi. (…) Sytuacja (…) specjalnie nie zostawia dużej swobody RPP do decyzji. Myślę, że oczywiście Polacy powinni się jeszcze liczyć z jakimiś podwyżkami stóp. Mówiąc jakimiś mam na myśli efekty najbliższego naszego posiedzenia decyzyjnego na początku września, może jeszcze w październiku. Wydaje się, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, który trwa od października 2021 r. jest już bliski” – powiedział Wnorowski.

Czytaj także: Przemysław Litwiniuk z RPP: jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych w Polsce >>>

„Myślę, że jeśli chodzi o sierpień, to powinniśmy liczyć, że ten odczyt będzie, powiedzmy, na poziomie odczytu lipcowego, gdzieś ok. 15,6 proc., może 15,7 proc. (…) Żywność, ropa naftowa – to spowoduje w moim przekonaniu, że od września będziemy mieli delikatny spadek inflacji, ale do pełni szczęścia jest daleko” – dodał.

Czytaj także: Henryk Wnorowski z RPP: zatrzymanie się stopy procentowej na poziomie 6-7 proc. realne >>>

Wnorowski zaznaczył, że na procesy inflacyjne na początku 2023 r. mogą wpłynąć decyzje ws. cen regulowanych prądu i gazu, a także decyzje rządu dotyczące ewentualnego przedłużania tarcz antyinflacyjnych.

Czytaj także: Prezes NBP: zapewnienie stabilności cen w Polsce, wg obecnej wiedzy, nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej >>>

12 sierpnia prezes NBP Adam Glapiński powiedział w wywiadzie, że zapewnienie średniookresowej stabilności cen – w świetle obecnych danych i prognoz – nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 7 września. 23 sierpnia Rada zbiera się na posiedzeniu niedecyzyjnym.

RPP podniosła do lipca stopy procentowe 10-krotnie w obecnym cyklu, do 6,50 proc. w przypadku stopy referencyjnej.

Źródło: PAP BIZNES