HAIZ – bankowość i kontakt z bliskimi w jednej aplikacji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aplikacja HAIZ Alior Banku jest pierwszym na rynku rozwiązaniem, które łączy funkcje komunikatora z usługami bankowości mobilnej. HAIZ pozwala w prosty, intuicyjny sposób wymieniać środki finansowe między użytkownikami oraz utrzymywać równocześnie stały kontakt ze znajomymi i bliskimi za pomocą czatu. Dzięki temu można w każdej chwili bezpośrednio w oknie rozmowy przesłać pieniądze na wspólny wydatek, np. wyjście na pizzę bądź w kilka sekund otrzymać kieszonkowe. Usługa HAIZ jest skierowana zarówno do rodziców chcących bezpiecznie wprowadzić swoje dzieci w świat finansów, jak i do przedstawicieli generacji Y i Z, którzy większość codziennych czynności wykonują przy pomocy smartfonów.

Młody użytkownik aplikacji HAIZ zyskuje niezależność w dysponowaniu swoimi pieniędzmi. Posiada stały dostęp do środków, może płacić kartą, wypłacać gotówkę z bankomatu, szybko doładowywać telefon oraz przelewać pieniądze znajomym. Ustawiane w aplikacji limity wydatków (dzienne i jednorazowe) pozwalają rozsądnie zarządzać finansami oraz uczą systematyczności w oszczędzaniu na wyznaczane cele i marzenia.

Dla rodzica aplikacja jest bezpośrednim kanałem komunikacji z dzieckiem, pozwala na wgląd w jego codzienne wydatki, daje możliwość przyznawania kieszonkowego oraz akceptowania przelewów przewyższających kwotą zdefiniowane limity.

Wraz z rozwojem aplikacji pojawią się kolejne przydatne funkcje, m.in.: możliwość korzystania z promocyjnych ofert, które pozwolą oszczędzić pieniądze podczas codziennych wydatków czy czat grupowy umożliwiający organizację zbiórek pieniędzy i dzielenie kosztów pomiędzy kilka osób.

Konto bankowe, połączone z aplikacją, jest przeznaczone zarówno dla osób pełnoletnich, jak i młodych klientów w każdym wieku. Własny rachunek mogą założyć dzieci, które ukończyły 13 lat, przy czym wymagana jest do tego zgoda rodzica. W przypadku osób poniżej 13. roku życia, to rodzic jest właścicielem konta i udostępnia je swojemu dziecku poprzez aplikację. Rodzic decyduje również o sposobie zarządzania rachunkiem: czy będzie zatwierdzał wszystkie transakcje dziecka, czy tylko te powyżej ustawionego limitu akceptacji.

Otwarcie, prowadzenie konta HAIZ oraz wszystkie przelewy pomiędzy użytkownikami aplikacji są bezpłatne. Od użytkowników bank nie pobiera opłat za 5 pierwszych przelewów zewnętrznych wykonanych za pośrednictwem bankowości internetowej oraz 5 pierwszych wypłat z bankomatów Euronet i Planet Cash w miesiącu.

Do konta może być wydana karta płatnicza z możliwością dokonywania płatności bezdotykowych. Dla dzieci oraz aktywnych użytkowników, którzy wykonają miesięcznie co najmniej 5 transakcji (bez względu na kwotę), korzystanie z karty jest bezpłatne. Ponadto już wkrótce będzie można dokonywać zbliżeniowych płatności za pomocą telefonu wyposażonego w wirtualną kartę, dzięki zastosowaniu technologii HCE.

Projekt HAIZ jest efektem współpracy Alior Banku i firmy One Way – start-up’u z branży FinTech. Aplikacja HAIZ dostępna jest na telefony z systemami Android (wersja 4.1 i wyższe) oraz iOS (wersja 9.x i wyższe). Można ją pobrać ze sklepu Google Play: (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.aliorbank.haiz) i AppStore (https://itunes.apple.com/pl/app/haiz/id1160748073). Posiadacze telefonów z systemem Windows 10 Mobile będą mogli zainstalować aplikację w późniejszym czasie.

By w pełni korzystać z oferty, po pobraniu aplikacji i rejestracji wystarczy odwiedzić dowolny oddział Alior Banku i podpisać umowę o konto HAIZ, a następnie połączyć rachunek z aplikacją. Osoby, które korzystają już z usług banku, mogą aktywować funkcje finansowe i złożyć wniosek o konto HAIZ za pośrednictwem aplikacji.

Julian Krzyżanowski