Gwałtowne umocnienie złotego, rynek oczekuje dużej podwyżki stóp procentowych

Gwałtowne umocnienie złotego, rynek oczekuje dużej podwyżki stóp procentowych
Fot. stock.adobe com/anix
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Silny zwrot na rynku walutowym. We wtorek złoty mocno zyskuje do głównych walut, odrabiając ostatnie bardzo duże straty. Pomaga mu poprawa nastrojów na rynkach globalnych, po tym jak nieco zelżały obawy przed negatywnymi gospodarczymi konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę. Przede wszystkim jednak złotego wspierają oczekiwania dzisiejszej dużej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

W południe euro, które wczoraj dobiło do 5 zł, taniało równo 10 gr i trzeba było za nie zapłacić 4,90 zł. To o 8,2 gr mniej niż w poniedziałek na koniec dnia. Przed południem wspólna waluta była wyceniona jeszcze niżej, bo kurs EUR/PLN spadł do 4,8657 zł i był niższy niż w piątek na zamknięciu.

Złoty równie mocno zyskiwał do dolara i szwajcarskiego franka. Kurs USD/PLN spadł w południe o 9,3 gr do 4,4960 zł, a notowania CHF/PLN zanurkowały o 10,1 gr do 4,8550 zł, przejściowo schodząc przed południem nawet do 4,8155 zł.

Skok notowań EUR/PLN do 5 zł podziała na RPP jak płachta na byka?

Złoty, podobnie jak węgierski forint i czeska korona, umacnia się dziś na fali poprawy nastrojów na rynkach finansowych. Jednak już za sam fakt, że jego aprecjacja jest silniejsza niż obu wspomnianych walut, odpowiada oczekiwanie na wyniki trwającego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Te zostaną opublikowane w drugiej połowie dnia.

Czytaj także: RPP zdecyduje się na mocną podwyżkę stóp procentowych w obronie złotego?

Rynek wierzy, że poniedziałkowy skok notowań EUR/PLN do 5 zł będzie dla RPP jak przysłowiowa płachta na byka. Oczekuje się, że Rada mocno podniesie stopy procentowe, żeby przede wszystkim wesprzeć złotego i w krótkim terminie zastopować dalszy wzrost inflacji w Polsce.

Podwyżka może sięgnąć nawet 100 punktów bazowych (główna stopa wówczas wzrosłaby do 3,75 proc.), czyli będzie ona dwukrotnie wyższa niż zakładał to do niedawna oficjalny rynkowy konsensus (+50 punktów bazowych). Taki lub większy ruch, zwłaszcza wsparty zapowiedzią kolejnych podwyżek, z pewnością dalej umocni złotego. Podwyżka o 50 pb, wobec tak dużych rynkowych oczekiwań i silnej wyprzedzającej aprecjacji złotego, zostałby natomiast negatywnie odebrana przez rynek.

Konferencja prezesa NBP

Decyzja RPP nie jest jedynym ważnym krajowym wydarzeniem, które będzie absorbowało uwagę rynku walutowego w tym tygodniu. Drugim takim wydarzeniem jest zaplanowana na środę konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Doniesienia z Ukrainy

Cały czas natomiast kluczowym czynnikiem dla notowań polskiej waluty pozostają doniesienia z Ukrainy. Szczególnie te optymistyczne. Pojawienie się szans na zakończenie walk i normalizację sytuacji może doprowadzić nawet do skokowego umocnienia złotego, szybko sprowadzając notowania w okolicę 4,60 zł.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Źródło: ISBnews