GUS: w styczniu realne wynagrodzenia spadły, produkcja przemysłowa hamuje

GUS: w styczniu realne wynagrodzenia spadły, produkcja przemysłowa hamuje
Źródło: GUS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikaty: w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w styczniu 2023 roku; w sprawie zmian cen produkcji budowlano-montażowej w IV kwartale 2022 r.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w styczniu br. wzrosło o 13,5% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 1,1% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 6,1% i wyniosło 6 883,96 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,4% i wyniosło 6 530,1 tys. etatów, podano w komunikacie.

Konsensus rynkowy to 12,6% wzrostu r/r w przypadku płac i 1,8% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.

Czytaj także: S&P utrzymał długoterminowy rating „A-” Polski, z 20% inflacją w lutym

Produkcja przemysłowa spadła o 2,5% m/m

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 2,6% r/r w styczniu 2023 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,5%.

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3% niższym w porównaniu z grudniem ub. roku” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 4,2%.

„Spośród głównych grupowań przemysłowych w styczniu br. odnotowano wzrost w skali roku w produkcji dóbr inwestycyjnych – o 10,8% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 8,0%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 6,2% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 0,4%. Produkcja dóbr związanych z energią pozostała na tym samym poziomie” – czytamy dalej.

Czytaj także: Szybki szacunek PKB za IV kwartał 2022 roku: wzrost o 2%, i co dalej?

Ceny producentów w górę

Ceny producentów wzrosły w styczniu br. o 18,5% r/r, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,8%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

„Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu 2023 r. wzrosły w stosunku do grudnia 2022 r. o 0,8%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 18,5%” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy to wzrost w ujęciu rocznym o 18,5%.

Spośród działów przetwórstwa przemysłowego w styczniu 2023 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego największy wzrost cen odnotowano w produkcji napojów, natomiast największy spadek – w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowe, podał GUS.

GUS podał też, że w styczniu 2023 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 13,1% r/r.

Czytaj także: KE obniża do 0,4% prognozę wzrostu PKB Polski – podwyższa do 0,9% w strefie euro

Źródło: ISBnews