GUS: stopa bezrobocia wyniosła 6,9 proc. w styczniu 2018 r.

GUS: stopa bezrobocia wyniosła 6,9 proc. w styczniu 2018 r.
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec stycznia 2018 r. wyniosła 6,9%, czyli wzrosła o 0,3 pkt wobec danych z grudnia, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W styczniu 2017 r. stopa ta wyniosła 8,5%.

#GUS: stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec stycznia 2018 r. wyniosła 6,9%, czyli wzrosła o 0,3 pkt wobec danych z grudnia #bezrobocie #praca

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia 2018 r. wyniosła 1 133,7 tys. wobec 1 081,7 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 397,1 tys. przed rokiem.

Prognozy 12 ekonomistów wahały się od 6,8% do 7%, przy średniej na poziomie 6,92% (wobec 6,6% r/r miesiąc wcześniej).

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,9% w styczniu 2018 r. wobec 6,6% w poprzednim miesiącu.

W projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4% na koniec 2018 r.

Liczba nowych bezrobotnych wzrosła mdm do 183,4 tys. osób

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w styczniu br. 183,4 tys. wobec 155,3 tys. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W styczniu 2017 r. liczba nowych bezrobotnych wyniosła 203 tys. osób.

 

Potrzebna aktywizacja bezrobotnych

Wzrost stopy bezrobocia w styczniu ma charakter sezonowy, zauważa w komentarzu do danych GUS Jakub Gontarek, ekspert z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

„Dane o bezrobociu i zatrudnieniu pokazują, że pilnie potrzebujemy kompleksowej polityki aktywizującej bezrobotnych. To kolejny miesiąc, w którym obserwujemy spadek aktywności zawodowej i niższy wskaźnik zatrudnienia. To najgorszy scenariusz dla pracodawców” – podkreśla ekspert.

Coraz bardziej brakuje rąk do pracy

Firmy coraz silniej odczuwają brak rąk do pracy, dodaje Jakub Gontarek w komentarzu. „Potrzebne są działania, które sprawią, że nie będzie się powiększała liczba nieaktywnych zawodowo. Należy zachęcać osoby, które mogą przechodzić na emeryturę, by decydowały się zostać w firmach dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w ramach dialogu międzypokoleniowego.  Kolejnym krokiem pożądanym przez pracodawców jest uatrakcyjnienie zatrudniania właśnie osób w wieku 65+. Dzięki rozwiązaniom zachęcający pracodawców do zatrudniania seniorów mniej osób będzie decydowało się na przejście na emeryturę” – przewiduje ekspert.

Proces aktywizacji zawodowej powinien być wspierany także poprzez tzw. zatrudnienie wspomagane i trenerów pracy, którzy są w stanie pomóc osobie w wejściu na rynek pracy lub w pozostaniu w firmie, uważa Jakub Gontarek.

„Trenerzy pracy, poza doradztwem zawodowym, oferują wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji, pomagają przejść proces rekrutacji i wspólnie z pracodawcą dbają o utrzymanie pracownika w firmie” – podsumowuje ekspert.

Czytaj także: Firmy coraz silniej odczuwają brak pracowników >>>

Stopa bezrobocia wg BAEL spadła do 4,5% w IV kw. 2017 r.

Stopa bezrobocia mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynosiła 4,5% w IV kw. 2017 r. wobec 4,7% w poprzednim kwartale, podał GUS. W IV kw. 2016 r. wskaźnik ten wynosił 5,5%.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w IV kwartale 56,2% wobec 56,7% w poprzednich trzech miesiącach, zaś wskaźnik zatrudnienia wyniósł 53,7% wobec 54% kwartał wcześniej.

Źródło: ISBnews