GUS: PKB wzrósł o 3,6 proc. rdr w III kw. 2022 r.; znaczące obniżenie konsumpcji i inwestycji

GUS: PKB wzrósł o 3,6 proc. rdr w III kw. 2022 r.; znaczące obniżenie konsumpcji i inwestycji
Fot. stock.adobe.com/Adam Sadlak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 3,6% r/r w III kw. 2022 r. wobec 5,8% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.

Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie listopada), wzrost PKB w tym ujęciu w III kw. br. wyniósł 3,5%. 

„W III kwartale 2022 r. nastąpił wzrost PKB, który w skali roku wyniósł 3,6%. Wpłynął na to wzrost popytu krajowego, który ukształtował się na poziomie 3,1% (w II kw. 2022 r. odnotowano zwiększenie popytu krajowego o 6,9%). Złożył się na to wzrost akumulacji brutto o 11,4% (wobec wzrostu w II kwartale 2022 r. o 15,1%) oraz wzrost spożycia ogółem o 0,7% (wobec wzrostu w II kwartale 2022 r. o 4,8%). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 0,9% (wobec wzrostu w II kw. 2022 r. o 6,4%). Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 2% (wobec wzrostu w II kwartale 2022 r. o 6,6%)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Nieoczekiwany spadek inflacji w warunkach solidnego tempa wzrostu PKB >>>

W III kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększył się realnie o 1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,5%, podał też Urząd.

Wpływ popytu krajowego na PKB wyniósł +3 pkt proc. w III kw. 2022 r.

Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego w III kw. 2022 r. wyniósł +3 pkt proc. (wobec +6,5 pkt w poprzednim kwartale), natomiast wpływ popytu inwestycyjnego na wzrost PKB wyniósł +0,3 pkt proc. wobec +1 pkt proc. w poprzednim kwartale, podał także GUS.

Czytaj także: Henryk Wnorowski z RPP: polskiej gospodarce w 2023 r. nie grozi recesja >>>

„W efekcie pozytywny wpływ popytu krajowego na gospodarkę wyniósł +3 pkt proc. (w II kwartale 2022 r. wpływ ten wyniósł +6,5 pkt proc.). Złożył się na to zarówno pozytywny wpływ spożycia ogółem, jak i akumulacji brutto. Wpływ spożycia w sektorze gospodarstw domowych wyniósł +0,5 pkt proc. (wobec wpływu +3,6 pkt proc. w II kwartale 2022 r.), natomiast wpływ spożycia publicznego był neutralny (w II kwartale 2022 r. +0,1 pkt proc.). Wpływ popytu inwestycyjnego na PKB wyniósł +0,3 pkt proc. (w II kwartale 2022 r. było to +1 pkt proc.). Wpływ przyrostu rzeczowych środków obrotowych wyniósł +2,2 pkt proc. (wobec wpływu +1,8 pkt proc. w 2 kw. 2022 r.). W konsekwencji wpływ akumulacji brutto na wzrost PKB wyniósł +2,5 pkt proc. (wobec +2,8 pkt proc. w 2 kwartale 2022 r.)” – czytamy w komunikacie.

W II III kw. br. zanotowano pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł +0,6 pkt proc. (wobec -0,7 pkt proc. w 2 kw. 2022 r.), podał też GUS.

Obniżenie konsumpcji i inwestycji ciągnie w dół dynamikę PKB

Obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w III kw. wynikało ze słabości konsumpcji i inwestycji – wskazują ekonomiści. W IV kw. wzrost PKB może dalej hamować w okolice 1 proc.

MBANK:

„PKB w III kwartale wzrósł o 3,6 proc. (poprzednio podawane 3,5 proc.). Nie sam spadek, lecz kompozycja jest zaskakująca. Bohaterem spadków nie są zapasy, lecz znaczące obniżenie konsumpcji i inwestycji. Znacząco wzrosły szanse, że za moment zobaczymy recesję w konsumpcji.

(…) Spożycie prywatne nie osiągnęło wyznaczonego przez nas trendu, a wartość za Q3 wyraźnie oddaliło nas od tego scenariusza.

Efekt wyższych stóp, ale i samych cen, daje o sobie znać.

Destrukcja popytu okazuje się wyższa niż oczekiwano”.

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY:

„Polska gospodarka wzrosła w III kwartale o 3,6 proc. Niski wzrost zanotowały zarówno wydatki gospodarstw domowych oraz inwestycje. Wynik podwyższało saldo handlu zagranicznego oraz zapasy.

Perspektywy dalej są negatywne. Spodziewamy się, że w IV kwartale wzrost spowolni do 1,0-1,5 proc.

Aktywność przemysłu będzie słabsza z uwagi na niższy popyt zagraniczny oraz problemy sektorów energochłonnych. Zdecydowanie spowolni również aktywność na rynku budowlanym.

W 2023 roku wzrost gospodarczy znacznie spowolni praktycznie w całej UE. Komisja Europejskiej prognozuje, że tempo wzrostu PKB spadnie z 3,3 proc. do 0,3 proc. W Niemczech będących głównym partner handlowym przyszły rok przyniesie recesję”.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny / GUS, ISBnews, PAP BIZNES