GUS: PKB wzrósł 5,3 proc. rdr w III kwartale; wynik lepszy od oczekiwań rynku

GUS: PKB wzrósł 5,3 proc. rdr w III kwartale; wynik lepszy od oczekiwań rynku
Fot. stock.adobe.com/iamchamp
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
rodukt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 5,3% r/r w III kw. 2021 r. wobec 11,2% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.

Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie sierpnia), wzrost PKB w tym ujęciu w III kw. br. wyniósł 5,1%. 

„W III kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 2,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,5%” – czytamy dalej. Według szybkiego szacunku wzrost w tym ujęciu w III kw. br. wyniósł 2,1% r/r.

W ujęciu niewyrównanym sezonowo w III kw. 2021 r. popyt krajowy wzrósł o 5,3% wobec wzrostu o 11,2% w II kw. 2021 r. 

Spożycie ogółem w III kw. br. wzrosło o 3,7% (w ujęciu niewyrównanym sezonowo), w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych – o 4,7%, publiczne – o 0,8% (w II kw. 202! r. odpowiednio: +10,3%, +13,1%, +3%), podał też Urząd. 

Akumulacja brutto wzrosła (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 33,8% w III kw. 2021 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 9,3% (wobec wzrostu akumulacji o 21,9% oraz nakładów brutto na środki trwałe o 5,6% kwartał wcześniej). 

Wartość dodana brutto (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) wzrosła o 5,1% wobec wzrostu o 10,3% w II kw. 2021 r. 

Wzrost PKB w III kw. zbliżył się do trendu sprzed pandemii, na początku 2022 roku możliwe lekkie spowolnienie

Wzrost gospodarczy w III kw. był dobry i zbliżył się do trendu sprzed pandemii – wskazują ekonomiści w komentarzach do odczytu PKB w III kwartale 2021 r. Ich zdaniem, na początku 2022 r. może nastąpić lekkie spowolnienie aktywności.

PIOTR BARTKIEWICZ, BANK PEKAO:

W strukturze PKB pojawiło się sporo zaskoczeń.

„Jeśli chodzi o inwestycje, to już wcześniej pachniało nieco wyższym odczytem od naszych prognoz i faktycznie to nastąpiło. Natomiast największy ruch nastąpił w odbudowie zapasów. Pomimo dużych problemów podażowych obserwowanych w III kw. mieliśmy bardzo dużą odbudowę zapasów, co dołożyło do wzrostu ok. 3,7 pkt. proc. To oczywiście, w dużej mierze zrównoważył skład eksportu netto, ponad minus 2 pkt. proc. Jednakże jest to chyba największa ciekawostka w tym odczycie, plus oczywiście rewizja całego PKB do 5,3 proc. względem 5,1 proc. ze wstępnego szacunku. Tak że widać, że jeśli chodzi o wzrost III kw. był dobry i zbliżyliśmy się do trendu sprzed pandemii.

Inwestycje na razie są ciągnięte przez wybrane sektory, prawdopodobnie mieszkaniowe, inwestycje przedsiębiorstw, których poprawa była widoczna już w danych o przedsiębiorstwach niefinansowych. Problemem pozostają inwestycje publiczne, tu jednak nie zanosi się na przełom w najbliższych miesiącach, KPO w dalszym ciągu zawieszone, samorządy w pierwszych trzech kwartałach roku pozostają na minusie, więc na razie czekamy”.

JAKUB RYBACKI, POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY:

„Głównym motorem wzrostu dalej są wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, które były większe o 4,8 proc. względem 2020 roku. Wynik znacząco podniósł też wzrost zapasów (+3,7pkt). Stosunkowo dynamicznie rosły także inwestycje (9,3 proc.). Tempo wzrostu PKB obniżał z kolei eksport netto.

Szacujemy, że w IV kwartale wzrost gospodarczy ustabilizuje się na podobnym poziomie.

Wysoka aktywność w handlu oraz usługach sugeruje, że głównym motorem gospodarki dalej będą wydatki konsumpcyjne. Ożywienie inwestycji prawdopodobnie będzie słabsze. Spodziewamy się, że nakłady sektora MSP wzrosną niewiele, pomimo że w 2020 roku odpowiadały za około 85 proc. osłabienia inwestycji firm. Słabe wyniki zanotują też samorządy.

Spodziewamy się niewielkiego spowolnienia aktywności w 2022 roku – wzrost PKB pozostanie zbliżony do 4,5 proc. Badania ankietowe sugerują, że konsumenci wciąż znacząco powiększają swoje wydatki. Narastające niedobory materiałów spowolnią wzrost inwestycji w pierwszej połowie przyszłego roku”.

ALIOR BANK:

„Dane o krajowym PKB za III kwartał zaskoczyły pozytywnie. Wzrost o 5,3 proc. rdr jest jeszcze mocniejszy niż całkiem niezły pierwszy szacunek 5,1 proc. rdr. Dane odsezonowane pokazują solidne przyspieszenie ożywienia o 2,3 proc. kdk, wobec wzrostu o 1,8 proc. kdk w II kwartale. Wzrost PKB w ujęciu rdr napędzał popyt krajowy, w tym: konsumpcja prywatna (raczej bez zaskoczeń), inwestycje w środki trwałe (pozytywna niespodzianka) oraz przyrost zapasów (drugi kwartał z rzędu b. mocnej kontrybucji). Eksport netto natomiast, podobnie jak poprzednich kwartałach br., negatywnie kontrybuował do PKB.”

Po tak dobrym odczycie PKB za 3 kwartał oraz wobec pozytywnych danych miesięcznych z początku IV kwartału pomimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej, widzimy potencjał do wzrostu PKB w całym 2021 o ok. 5,3 proc.

ING BANK ŚLĄSKI:

„PKB w III kw. ’21 +5,3 proc. rdr, kdk widać nawet przyśpieszenie (2,3 proc. vs 1,8 proc. w II kw. ’21), bo pracują dwa silniki-przemysł i usługi.

Polska radzi sobie najlepiej w regionie.

W 2022 lekkie spowolnienie do 4,5 proc. rdr, z powodu szoku inflacyjnego, ale zakładamy nowe impulsy fiskalne w 22-23 roku”.

MBANK:

Spora pozytywna niespodzianka na PKB.

„III kw. przyniósł wzrost o 5,3 proc. rdr, czyli lepiej niż wskazywał szybki szacunek (5,1 proc. rdr). Źródłem zaskoczenia w pierwszej kolejności inwestycje.

Całkiem nieźle też konsumpcja (4,7 proc. rdr, już blisko przed-pandemicznego trendu). I nie wspomnieliśmy jeszcze o drugim źródle zaskoczenia, czyli zapasach, które dodały 3,7 pkt. proc. do wzrostu PKB”.

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

„Dane potwierdziły to, że aktywność gospodarcza w III kw. była bardzo dobra. To, co nas zaskoczyło, to bardzo silne inwestycje, 9,3 proc. rdr. Mieliśmy też bardzo duży wkład zapasów do wzrostu, w tym wypadku mieliśmy wzrost zapasów fundamentalnych, związanych z tym, że braki komponentów sprawiają, że firmy kupują na zapas bo boją się, że nie będą mogły realizować później zamówień.

Nasza prognoza PKB na cały 2021 r. zakłada wzrost o 5,3 proc.

Nie zmieniamy jej po dzisiejszym odczycie”.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES