GUS: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 31,5 proc. rdr w sierpniu

GUS: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 31,5 proc. rdr w sierpniu
Fot. stock.adobe.com/Unique Vision
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 31,5% r/r w sierpniu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,4%, podał GUS.

„Wartość nowych zamówień otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego w sierpniu br. była o 31,5% wyższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku, w tym dla zamówień na eksport – o 36,3% wyższa (wobec wzrostu odpowiednio przed miesiącem o ok. 30% ogółem i ok. 29% na eksport, a przed rokiem – o ok. 34% ogółem i ok. 25% na eksport)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: GUS: produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 10,9 proc., ale perspektywy pozostają negatywne >>>

Nowe zamówienia wzrosły w skali roku we wszystkich badanych działach przetwórstwa przemysłowego, w tym najbardziej – w podmiotach specjalizujących się w produkcji odzieży (blisko trzykrotnie).

„W dużym stopniu zwiększyły się one również m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o ok. 59% (przy czym w tym dziale rok wcześniej notowano ich spadek o ok. 21%). Większy od przeciętnego w badanych przedsiębiorstwach był również wzrost wartości nowych zamówień m.in. w produkcji wyrobów z metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz wyrobów tekstylnych” – czytamy dalej.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

Wydajność w przemyśle wzrosła o 11,3% r/r w styczniu-sierpniu

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, wzrosła o 11,3% r/r w okresie styczeń – sierpień 2022 r., podał także GUS w komunikacie.

W tym czasie zatrudnienie wzrosło o 1,4%, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 11,5%, podano w komunikacie.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny / GUS, ISBnews