GUS: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 29,8 proc. rdr w lipcu

GUS: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 29,8 proc. rdr w lipcu
Fot. stock.adobe.com/Unique Vision
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 29,8% r/r w lipcu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 4,8%, podał GUS.

„Wartość nowych zamówień otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego w lipcu br. była o 29,8% wyższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku, w tym dla zamówień na eksport – o 28,9% wyższa (wobec wzrostu odpowiednio przed miesiącem o ok. 17% ogółem i ok. 21% na eksport, a przed rokiem – o ok. 26% ogółem i ok. 19% na eksport)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: GUS: produkcja przemysłowa wzrosła o 7,6 proc. rdr w lipcu, ale perspektywy na kolejne miesiące pozostają słabe >>>

Nowe zamówienia wzrosły w większości badanych działów, z wyjątkiem produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (gdzie notowano spadek o ok. 9%).

„Najbardziej zwiększyły się one w podmiotach specjalizujących się w produkcji odzieży (ponad dwukrotnie), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o ok. 55%) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o ok. 47%). Większy od przeciętnego w badanych przedsiębiorstwach był także wzrost nowych zamówień w produkcji wyrobów z metali oraz pozostałego sprzętu transportowego” – czytamy dalej.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

Wydajność w przemyśle

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, wzrosła o 11,3% r/r w okresie styczeń – lipiec 2022 r., podał także GUS w komunikacie.

W tym czasie zatrudnienie wzrosło o 1,4%, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 11,1%, podano w komunikacie.

Źródło: ISBnews